Hurricane - tablet HP z WebOS?

HP zamierza w trzecim kwartale br. wprowadzić do oferty tablet, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego WebOS. Tak w każdym razie twierdzi serwis Examiner, powołujący się na anonimowego informatora z HP.

Informacje te wydają się jednak całkiem sensowne i prawdopodobne - HP przejmuje przecież właśnie firmę Palm , a to znaczy, że wkrótce zyska dostęp do stworzonego przez nią mobilnego systemu operacyjnego (do tej pory WebOS pojawił się wyłącznie w smartfonach Palma - m.in. modelu Pre).

Koncern jeszcze niedawno poważnie planował premierę urządzenia o nazwie Slate - czyli tabletu z Windows 7 , jednak tuż po ogłoszeniu planów przejęcia Palma poinformowano, że Slate jednak nie powstanie . Projekt był jednak w zaawansowanym stadium - HP miał już gotowy działający prototyp. Problem w tym, że pierwsi testerzy zgodnym chórem twierdzili, że Windows 7 jest zbyt ociężały i rozbudowany jak na specyfikę tabletu - nic więc dziwnego, że HP pomyślał o zastąpieniu najnowszej wersji Windows mobilnym systemem Palma...

Informator Examinera nie podał żadnych informacji na temat specyfikacji tabletu znanego pod roboczą nazwą Hurricane . Jeśli jednak urządzenie to faktycznie będzie zmodyfikowaną wersją Slate'a, to należy spodziewać się dotykowego ekranu 8,9", procesora Intel Atom 1,6 GHz , 32 lub 46 GB pamięci flash, 2 portów USB oraz czytnika kart pamięci SD.

Dodajmy, że WebOS oferuje tzw. multitasking (czyli możliwość jednoczesnego korzystania z kilku aplikacji) oraz obsługę standardu Adobe Flash. Brak tych dwóch funkcji uznawany jest zwykle za podstawową wadę iPada Apple'a (aczkolwiek firma zapowiedziała już, że w kolejnej wersji systemu iPhone OS pojawi się multitasking).

Daniel Cieślak

Więcej o: