Mozilla pomaga zabezpieczyć... IE, Chrome, Operę i Safari

Przedstawiciele Fundacji Mozilla poinformowali, że zakres funkcji serwisu Mozilla Plugin Check został rozszerzony o możliwość sprawdzania aktualności wtyczek zainstalowanych również w konkurencyjnych przeglądarkach.

Plugin Check to świetne narzędzie, dzięki któremu w kilka sekund możemy sprawdzić, czy zainstalowane w przeglądarce wtyczki - np. Adobe Flash Player, MS Silverlight czy Apple QuickTime - są zaktualizowane (a jeśli nie są - możemy od razu zainstalować najnowszą wersję). To operacja, którą warto wykonywać regularnie - bo znaczna część ataków na komputery przeprowadzana jest właśnie przez luki we wtyczkach do przeglądarek (ostatnio szczególnie chętnie przestępcy korzystają z błędów we Flash Playerze ).

Serwis Mozilli powstał we wrześniu 2009 r . - z tym, że początkowo mogli z niego korzystać wyłącznie użytkownicy Firefoksa. Przedstawiciele fundacji już dawno zapowiedzieli jednak, że z czasem Plugin Check stanie się również dostępny dla innych przeglądarek - i ten moment właśnie nastąpił. Obecnie za pomocą serwisu można sprawdzić aktualność wtyczek zainstalowanych w Safari 4, Chrome 4, Operze 10.5, a także Internet Explorerze 7 i 8 (aczkolwiek w tym ostatnim przypadku na razie sprawdzane są jedynie najpopularniejsze wtyczki - obsługa wszystkich dodana zostanie w przyszłości).

Wystarczy wejść na stronę http://www.mozilla.com/en-US/plugincheck - po chwili przeglądarka wyświetli listę zainstalowanych wtyczek i informację, które z nich wymagają zaktualizowania. Co ważne, aktualizację będzie można przeprowadzić z poziomu serwisu.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Mozilli .

Daniel Cieślak

Więcej o: