Autobus na miarę londyńskich marzeń

Londyńczycy nie tylko mają Big Bena, rzekę Thames oraz olimpiadę w 2012 roku. Bedą także mieli nowy autobus miejski na miarę XXI wieku. Wbrew obawom nowy piętrowiec wzorowany będzie na legendarnym już Routmasterze, autobusie, który stał się ikoną Londynu. Brytyjczycy stworzyli zatem nową świecką tradycję.

Projekt wyszedł spod ołówka Thomasa Heatherwicka, z Heatherwick Studios. Nowy autobus będzie miał zupełnie nową, futurystyczną linię nadwozia, dwa piętra, trzy wejścia i dwie dobrze doświetlone klatki schodowe.

W ramach uwspółcześniania przemianę przejdzie nie tylko nadwozie. Zastosowany zostanie hybrydowy silnik, który uczyni nowe autobusy o 40% bardziej wydajne, a więc i oszczędniejsze niż aktualne wersje z silnikiem diesla. Nie mówiąc już o tym, że będą o wile cichsze.

Nowy autobus na miarę XXI wieku, oficjalnie, zabierze na pokład aż 87 pasażerów. W razie potrzeby pewnie i dwa razy więcej.

Można wzdychać i "ochać" ale w największym stopniu należy współczuć Londyńczykom. My, w kraju Odry, Wisły i Bugu, mamy autobusy na miarę naszych potrzeb i możliwości już od dawna...

[via Ubergizmo ]

Łukasz Cichy

Więcej o: