Microsoft reformuje dział mobilny (Aktualizacja)

Koncern z Redmond zwiera szyki przed oficjalną premierą Windows Phone 7 - Wall Street Journal twierdzi, że Microsoft przeprowadza właśnie kompleksową reformę działu odpowiedzialnego za produkty i strategie mobilne oraz elektronikę użytkową. Taka operacja ma umożliwić firmie skuteczną walkę z głównym konkurentami w tym sektorze - Apple oraz Google.

Zdaniem anonimowych informatorów gazety, jeszcze w tym tygodniu w microsoftowym dziale Entertainment & Devices Division mają nastąpić zasadnicze zmiany organizacyjne - mówi się m.in. o odejściu J Alarda, szefa ds. technologicznych (odpowiedzialnego bezpośrednio m.in. za porzucony projekt tabletu Microsoftu oraz Xboksa).

Na razie nie wiadomo, na czym dokładnie ma polegać owa reforma. Jej przyczyny wydają się jednak oczywiste - Microsoft musi coś zmienić w swoim dziale mobilnym, bo od miesięcy sukcesywnie traci rynek na rzecz konkurentów. Rozwiązaniem tego problemu ma być szykowany właśnie do premiery system operacyjny Windows Phone 7 - niestety, prace nad nim się cały czas przeciągają. A rywale chętnie z tego korzystają - dotyczy to przede wszystkim Apple'a oraz Google'a (którego system Android pojawia się ostatnio w coraz większej liczbie urządzeń).

Przypomnijmy: Windows Phone 7 ma się pojawić na rynku pod koniec bieżącego roku (czyli pół roku później, niż pierwotnie zapowiadano). OS ma być stworzony od podstaw i wyposażony w zupełnie nowy interfejs, wreszcie przystosowany do pełnej obsługi palcami, bez konieczności korzystania z rysika. Wiadomo już, że w pierwszej kolejności nowy system dostępny będzie przede wszystkim na urządzeniach z górnej półki - wymagania sprzętowe Windows Phone 7 w pierwszej fazie dostępności to m.in. procesor 1 GHz, 8 GB wbudowanej pamięci oraz wyświetlacz o przekątnej 3,6" (lub większej) i rozdzielczości WVGA.

AKTUALIZACJA:

Nieoficjalne informacje WSJ potwierdziły się - okazało się jednak, że były niepełne. Z Entertainment & Devices Division odejdzie nie tylko J Allard, ale również szef tego działu - Robbie Bach . Pierwszy pozostanie w Microsofcie jako specjalny doradca Steve'a Ballmera, drugi jesienią pożegna się z firmą.

Panowie Bach i Allard byli odpowiedzialni za najważniejsze "rozrywkowe" projekty Microsoftu - to oni opracowali i wprowadzili na rynek m.in. obie wersje XBoksa, usługę Xbox Live, odtwarzacz Zune oraz markę Windows Phone. Bach przez wiele lat związany był również z projektem MS Office.

Daniel Cieślak

Więcej o: