Nokia i Opera wspierają Flasha

Koncern Adobe właśnie zyskał poważnych sojuszników w swojej wojnie z Apple'm i jego zwalczającym Flasha szefem, Steve'm Jobsem. Firmy Nokia oraz Opera Software zadeklarowały, że zamierzają wspierać Adobe, bo Flash jest standardem w Internecie i to, że nie podoba się jednej firmie, nie może decydować o jego przyszłości.

Reuters informuje , że Jon von Tetzchner, współzałożyciel Opery, oświadczył podczas konferencji Open Mobile Summit, że jego firma i produkowane przez nią oprogramowanie będą wspierać technologię Adobe Flash - zaznaczając przy tym, że jest to jedyny zamknięty standard webowy, który jest obecnie obsługiwany przez Operę. Podobne oświadczenie wygłosił na OMS również Alberto Torres, szef biznesowego działu Nokii .

Warto odnotować, że to kolejni ważni gracze (Nokia jest największym producentem telefonów komórkowych na świecie, zaś Opera producentem najpopularniejszej mobilnej przeglądarki WWW), którzy opowiedzieli się po stronie Adobe. Wcześniej wsparcie dla firmy i jej standardu zadeklarował m.in. Google (firma domyślnie oferuje swoją przeglądarkę Chrome z zainstalowanym odtwarzaczem Flash) oraz Microsoft (koncern poinformował, że Windows Phone 7 będzie w przyszłości obsługiwał Flasha).

Apple tak znaczącymi sojusznikami z branży technologicznej pochwalić się nie może - antyflashową krucjatę firmy wspierają przede wszystkim właściciele stron WWW, którym zależy na tym, by ich witryny poprawnie wyświetlały się na iPadzie (który Flasha nie obsługuje).

Szerzej o konflikcie na linii Apple - Adobe pisaliśmy w tekście "Apple vs Adobe - wojna o Flasha" .

Daniel Cieślak

Więcej o: