Spyware na OS X infiltruje 3 popularne serwisy z oprogramowaniem

Program OSX/OpinionSpy, wycelowana w komputery Apple wersja Windowsowego spyware istniejącego od co najmniej 2008 roku jest rozprowadzana przez programy dostępne na popularnych serwisach Softpedia, MacUpdate oraz VersionTracker. Malware nie znajduje się w pobieranych programach, ale zostaje ściągnięte na komputer przez instalator.  

Spyware po zainstalowaniu skanuje pliki na dysku twardym użytkownika i wysyła zaszyfrowane dane na kilka serwerów. Modyfikuje też przeglądarki Safari i Firefox oraz program iChat, pobierając z nich adresy e-mail, nagłówki wiadomości oraz inne dane.

OS X zawsze było uważane za bezpieczny system, z uwagi na swoje uniksowe korzenie, jednak prawdopodobniejszym wytłumaczeniem niewielkiej ilości wirusów i malware wycelowanych w platformę Apple'a jest jej relatywna niszowość. Wzrost popularności OS X wiąże się z jego większą atrakcyjnością dla cyberprzestępców, więc w przyszłości możemy spodziewać się większej ilości tego typu wydarzeń. Firma Intego, która zidentyfikowała zagrożenie znalazła instalatory spyware w wygaszaczach ekranu firmy 7art-screensavers oraz w konwerterze filmików MishInc FLV To Mp3. Więcej informacji o spyware można znaleźć na blogu Intego .

[via The Register ]

Leszek Karlik

Więcej o: