Nowy system dostarczania leków - nanogąbka

Wykorzystanie nowego materiału nazwanego ?nanogąbką? pozwala dużo efektywniejsze dostarczanie leków do nowotworu, co zwiększa ich efektywność od 3 do 5 razy.  

Według twórcy systemu dostarczania leków za pomocą nanogąbek, prof. Ewy Harth z Uniwersytetu Vanderbilt stanowi on znaczący krok na drodze do pokonania problemów trapiących do tej pory próby stworzenia efektywnego systemu precyzyjnego dostarczania leków. Nanogąbki, mikroskopijne struktury rozmiaru wirusa są wypełniane lekiem, a następnie łączone ze specjalnymi substancjami chemicznymi, które wiążą się z elementami powierzchni komórki znajdującymi się wyłącznie na powierzchni nowotworu. Po wstrzyknięciu do ciała pacjenta krążą wewnątrz niego do momentu natrafienia na komórkę nowotworu, gdzie uwalniają lek.

Dzięki dostarczeniu prawie wyłącznie do nowotworu lek jest efektywniejszy i zmniejszają się jego efekty uboczne, ponieważ dawka wchłaniana przez zdrowe tkanki zostaje zredukowana. W badaniach przy wykorzystaniu paclitakselu, generycznego leku stosowanego w chemioterapii udało się uzyskać spowolnienie wzrostu nowotworów o 3 do 5 razy. Teraz konieczne są dalsze eksperymenty pozwalające stwierdzić, czy system nanogąbkowy może całkowicie zatrzymać wzrost nowotworu i spowodować jego kurczenie się, jak również konieczne jest przeprowadzenia badań toksyczności zanim możliwe będzie wykorzystanie systemu w badaniach klinicznych.

[via Exploration ]

Leszek Karlik

Więcej o: