Samobieżny, tani robot przemysłowy KUKA youBot

Gigant przemysłu robotycznego, KUKA, poinformował o stworzeniu robota przemysłowego youBot, mającego otwarte interfejsy, moduły oprogramowania open source, zamontowanego na ruchomej platformie i przeznaczonego do celów badawczych i edukacyjnych.  

To dość istotne odejście od typowej polityki dużych producentów robotów przemysłowych, takich jak ABB, Fanuc czy KUKA, którzy zazwyczaj tworzą stacjonarne roboty korzystające z oprogramowania tworzonego przez daną firmę i z zamkniętymi standardami interfejsów. youBot został przedstawiony w zeszłym tygodniu na konferencji Automatica w Monachium. Sam robot został stworzony przez KUKA, a jego oprogramowanie zostało stworzone w ramach projektu BRICS (Best Practices in Robotics) będącego elementem europejskiego Siódmego Programu Ramowego FP7.

Ramię robota ma 5 stopni swobody, może przenosić w mającym 2 palce chwytaku ładunki o masie do 0,5 kilograma z precyzją do 0,1 mm, jest zamontowany na platformie o nośności 20 kg i prędkości maksymalnej 0,8 m/s poruszającej się na 4 kołach KUKA omniWheels, a zasilany jest przez 2 akumulatory kwasowo-ołowiowe o pojemności 5 Ah każdy i zapewniające mu możliwość pracy przez około 90 minut. Jego pokładowy komputer embedded ma 512 MB RAMu, 4 GB pamięci Flash, złącze USB oraz WiFi. System sterowania jest otwarty i oparty o środowisko Eclipse, z modelem symulacyjnym w Blenderze. Będzie dostępny w Europie już od 1 grudnia (1 listopada w Niemczech), za drobną kwotę 19 990 euro, z rabatami dla uniwersytetów oraz pierwszych chętnych. Wygląda interesująco. Ciekawe, czy będzie to zwiastun serii otwartych konstrukcji również od innych producentów robotów, czy tylko jednorazowy przypadek

[via IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: