Wpływ dotyku na decyzje

Badanie opublikowane w zeszłym miesiącu w "Science" pokazało, jak dotyk może wpływać na podejmowane decyzje.

Badane osoby, które otrzymały zadanie zakupu samochodu targowały się bardziej, kiedy siedziały na twardym krześle a nie w wygodnym fotelu (dzięki czemu kupowały samochód średnio o 350 dolarów taniej). Natomiast osoby poproszone o przesłuchanie kandydata do pracy uważały tego kandydata za bardziej poważną osobę, kiedy trzymały one podczas rozmowy ciężki notatnik w ręku. Jeżeli podczas rozmowy badana osoba dotykała bloku drewna, uznawała kandydata do pracy za bardziej rygorystycznego niż w sytuacji, kiedy dotykała ręką kocyka. W innej sytuacji eksperymentalnej przechodnie proszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej fundowania rządowych programów pomocy społecznej częściej popierały zwiększenie wydatków kiedy trzymały w ręce ciężkie notatniki - problemy zdawały im się wtedy bardziej znaczące.

Wpływ dotyku na podejmowanie decyzji jest znany już od dłuższego czasu. We wcześniejszych badaniach ustalono na przykład, że dzieci lepiej wykonują zadania matematyczne jeżeli podczas myślenia mogą gestykulować, aktorzy lepiej przypominają sobie swoje kwestie w ruchu, a ludzie trzymający w ręku kubek z ciepłą kawą są hojniejsi od osób trzymających zimny napój.

Należy jednak zauważyć, że te połączenia pomiędzy wrażeniami fizycznymi a procesami umysłowymi działają najsilniej, kiedy podejmuje się szybkie decyzje i nie przykłada do nich dużego znaczenia. W momencie, kiedy człowiek koncentruje się na danym problemie, wpływ dotyku spada.

[via Wired ]

Leszek Karlik

Więcej o: