Rozdzielczość 4K na YouTube

YouTube coraz bardziej dostosowuje się do ekranów telewizorów - właśnie ogłoszono obsługę 4K.

Pojęcie 4K oznacza rozdzielczość 4 tysięcy punktów w poziomie (4K 16:9 to 4096x2304, 4K 2:1 to4096x2048); odpowiada ona rozdzielczości taśmy filmowej 35 mm.

Oznacza to, że teraz w serwisie Google'a oglądać można filmy we wszystkich dostępnych rozdzielczościach - od 240p po 4K. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wprowadzono obsługę wideo w Full HD , a pierwszym filmem był utwór Bohemian Rhapsody w wykonaniu Muppetów .

Zespół YouTube

zastrzega na blogu

, że oglądanie filmów w rozdzielczości 4K wymagać będzie niezwykle szybkiego łącza internetowego .

Dotychczasowa lista filmów

w najwyższej dostępnej rozdzielczości jest jak na razie dość krótka, ale zapewne wkrótce się powiększy (choć kamery, którymi można kręcić film w takiej rozdzielczości są jeszcze dość drogie). Warto zauważyć, że optymalny rozmiar ekranu dla filmów w rozdzielczości 4K to 25 stóp, czyli ponad 7,5 metra (kina IMAX wyświetlają obraz w rozdzielczości 2K). Aby samemu sprawdzić, jak wygląda wideo w takiej rozdzielczości na YT, należy wybrać opcję rozdzielczości "Original".

Przygotowania do Google TV idą pełną parą

To kolejny krok Google (po wprowadzeniu YouTube Leanback ), mający zapewne na celu coraz lepsze dostosowywanie swojego serwisu do dużych ekranów telewizorów. Koncern jako pierwszy dostosowuje strony wideo do własnej usługi - Google TV , która na rynku ma pojawić się do końca roku.

Joanna Sosnowska

Więcej o: