Steve Ballmer: w tym roku tablety z Windows 7

Na Worldwide Partners Conference, imprezie dla 14 tysięcy partnerów Microsoftu, prezes firmy Steve Ballmer zapowiedział, że w tym roku pojawią się tablety z systemem Windows 7.

Ballmer wymienił z nazwy firmy Asus, Dell, Samsung, Toshiba i Sony, gdy mówił, że w najbliższych miesiącach wejdą do sprzedaży urządzenia z systemem operacyjnym Microsoftu. Tablety mają być różne - z klawiaturami, dotykowe, przystosowane do stacji dokujących, z wyświetlaczami e-papierowymi. Będą różniły się cenami i wyposażeniem. Wygląda na to, że Microsoftowi nie pasuje, że cały segment rynku zajmują urządzenia z iOS i Androidem.

Nie było zapowiedzi konkretnych modeli ale może to i lepiej - podczas prezentacji na CES 2010 Ballmer pokazywał prototyp Slate od HP, który potem wypadł z planów firmy i nadal nie wiadomo, czy HP w ogóle będzie robić tablety (a jeśli będzie, to zapewne z webOS). Również pomysł Microsoftu na dwuekranowe urządzenie Courier, umarł śmiercią naturalną lub przynajmniej został zahibernowany w karbonicie. Może rzeczywiście zamiast wymachiwać prototypami, lepiej mówić o wizji czy kierunku rozwoju branży. MS świetnie radzi sobie na rynku systemów operacyjnych, zaś z promocją konkretnych urządzeń ma problem (Zune, Kin).

Tablety z Windows 7 mogą być bliżej, niż nam się wydaje. Asus zaprezentował Eee Pada na Computex 2010 (choć na to urządzenie ochotę ma też Ubuntu ), Toshiba zaś przedstawiła koncepcję dwuekranowego Libretto W100 . Ciekawe, co szykuje Samsung, Dell i Sony.

[via ZDNet ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: