Regeneracja nerwów po urazach

Nowa metoda odkryta na Uniwersytecie Calgary pozwala na regenerację nerwów w obwodowym układzie nerwowym.

Uszkodzenia obwodowego układu nerwowego są częste, a w wielu przypadkach nieodwracalne, co prowadzi do częściowego lub całkowitego braku czucia i możliwości ruchu w dotkniętych obszarach. Uszkodzenia nerwów obwodowych mogą wynikać z urazów bądź też z chorób takich jak na przykład cukrzyca (neuropatia dłoni i stóp), miażdżyca tętnic, AIDS, nowotwory, półpasiec, alkoholizm, zatrucie ołowiem, borelioza czy też toczeń ("Maybe it's lupus?").

Zespół naukowców z Uniwersytetu Calgary pod kierownictwem dr Douglasa Zochodne podczas badania w mózgach szczurów ścieżek wzrostu nerwów odkrył, że białko PTEN powstrzymuje nerwy obwodowe przed regeneracją. PTEN w normalnych warunkach służy do powstrzymywania nadmiernego wzrostu komórek, a nieprawidłowe funkcjonowanie PTEN prowadzi często do chorób nowotworowych.

Podczas badania zespół ustalił, że zablokowanie PTEN powoduje drastyczne zwiększenie wzrostu nerwów. Cytując główną autorkę badania, Kimberly Christie, doktorantkę z laboratorium Dr Zochodne:

Zobaczenie tak dramatycznego efektu w tak krótkim czasie było zdumiewające. Nikt nie wiedział, że nerwy układu obwodowego mogą się w taki sposób regenerować, nerwy które zostały uszkodzone na przykład przez cukrzycę. Odkrycie to może w przyszłości pomóc osobom, które utraciły czucie lub zdolności ruchowe do powrotu do zdrowia i życia z mniejszym bólem.

Następnym etapem badania będzie sprawdzenie, czy odrastanie nerwów u szczurów przekłada się na długoterminowe korzyści. Oczywiście, zanim zastosowanie środków blokujących PTEN do regeneracji nerwów u ludzi stanie się możliwe musi minąć jeszcze wiele lat, ale potencjał oferowany przez to odkrycie zdaje się być dość duży.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: