Egzoszkielet Rex pomoże niepełnosprawnym

Nowozelandzka firma Rex Bionics wprowadza do sprzedaży egzoszkielet, który umożliwia chodzenie osobom poruszającym się na wózkach. Urządzenie wejdzie do sprzedaży poza Nową Zelandią w 2011 roku. Cena: 150 tysięcy dolarów.

Dla osób jeżdżących na wózkach stanie, chodzenie czy pokonanie schodów to coś więcej niż tylko sposób poruszania się. To także możliwość pracy na stojąco, poczucie własnej wartości, lepsze interakcje społeczne i zmniejszenie komplikacji zdrowotnych wynikających z ciągłego siedzenia. Urządzenie jest na razie bardzo drogie, ale niektóre rzeczy są warte dużych pieniędzy. No i jeśli egzoszkielet się sprawdzi i dobrze sprzeda, zwiększenie produkcji z pewnością pomoże opuścić cenę.

Rexem steruje się za pomocą joysticka. Nie zastępuje całkowicie wózka i został raczej pomyślany jako jego uzupełnienie. Nie porusza się zbyt szybko i obecna, pierwsza wersja ma pewne ograniczenia: wzrost użytkownika poniżej 1,95 m oraz waga poniżej 100 kg. Każdy kupujący może liczyć na dopasowanie urządzenia do indywidualnego przypadku i dwutygodniowe szkolenie w Auckland.

[via Rex Bionics ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: