Anteny i pokrowce - echa konferencji prasowej Apple

Wczorajsza konferencja Apple wywołała wiele komentarzy. Większość dotyczyła tymczasowego rozwiązania (darmowe pokrowce) i twierdzenia Jobsa, że cała branża ma ten sam problem z antenami.

Najpierw zobaczmy, co pisze Consumer Reports, na którego opinię Bumper rozwiązuje problem siły sygnału powołał się Jobs, obiecując darmowe pokrowce:

Consumer Reports uważa, że rozdawanie darmowych pokrowców przez Apple to dobry pierwszy krok. Jednak Apple przyznało, że nie jest to rozwiązanie długofalowe, będzie obowiązywało do 30 września, jak też nie rozciąga się na klientów, którzy kupili pokrowce od firm trzecich. Czekamy na pełne załatwienie problemu przez Apple. Obecnie iPhone 4 nadal nie należy u nas do grupy produktów Rekomendowane.

Firma Nokia poczuła się wywołana do tablicy  zapewnieniami Jobsa, że problem z antenami dotyczy właściwie wszystkich smartfonów i telefonów komórkowych w ogóle. Wygląda na to, że fiński gigant nie ma zamiaru się z tym godzić. W oświadczeniu czytamy:

Nokia zainwestowała tysiące roboczogodzin w studiowanie ludzkich zachowań, włączając w to sposób w jaki ludzie trzymają aparaty podczas rozmów, słuchania muzyki, przeglądania sieci, itd. Jak można się spodziewać po firmie, która skupia się na łączeniu ludzi, wyżej stawiamy wydajność anteny niż fizyczny wygląd jeśli kiedykolwiek te aspekty są w konflikcie.

Tu już było dosyć ostro, bo pojawiła się sugestia, że Apple w pogoni za ładną obudową zapomniało do czego służy telefon. Ale grube działa wytoczyło RIM i w sumie trudno się dziwić - na konferencji ich smartfon Bold 9700 został wymieniony z nazwy i zestawiony wprost z iPhonem 4, jako posiadający tę samą wadę, znacznie ograniczającą siłę sygnału po odpowiednim uchwycie. Szefowie RIM, Mike Lazaridis oraz  Jim Balsillie podpisali się pod następującymi słowami:

Próba Apple wciągnięcia RIM w własnoręcznie wyprodukowaną porażkę Apple jest nieakceptowalna. Twierdzenia Apple dotyczące produktów RIM wyglądają na celową próbę zaciemnienia problemu projektu anteny i odciągnięcia uwagi od trudnej sytuacji Apple [...] Jedna rzecz jest pewna - klienci RIM nie muszą używać żadnych pokrowców, aby ich smartfony BlackBerry zachowywały prawidłową łączność. Apple wyraźnie podjęło konkretne decyzje w swoim projekcie i powinno wziąć odpowiedzialność za te decyzje, zamiast podejmować próby wciągnięcia RIM i innych w sytuację związaną wyłącznie z Apple.

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: