Użytkownicy porzucają Firefoxa dla Google Chrome?

Chrome szybko zyskuje na popularności wśród programistów i twórców stron, początek końca Firefoxa?

Do jesieni 2009 Firefox rokrocznie zyskiwał pięć procent udziału w rynku przeglądarek - odbierając użytkowników Internet Explorerowi. Od tego czasu udział IE w rynku spadł jeszcze mocniej, ale nie na rzecz przeglądarki Mozilli, a Google Chrome.

Udział przeglądarek (w Polsce): IE 60,32% (26,43%) Firefox 23,81% (49,05%) Chrome 7,24% (6,76%) źródło: NetApplications, Gemius

W awangardzie zmiany jak zwykle idą webdeveloperzy i programiści. To oni jako pierwsi zaczęli masowo używać Firefoxa, a teraz stopniowo przesiadają się na przeglądarkę zrobioną przez Google. Zgodnie z danymi z W3schools - strony intensywnie odwiedzanej przez specjalistów zajmujących się tworzeniem stron internetowych - Chrome tylko w tym roku zyskał 5% użytkowników. Z kolei na stronie Ubuntu.com Firefox stracił 4% na rzecz Chrome.

Podobny trend można zaobserwować w naszym internecie, na razie bardzo nieśmiały, od początku roku Firefox stracił nieco ponad dwa procent użytkowników, a podobną ilość zyskał Chrome. Na tle ogromnej popularności przeglądarki Mozilli w Polsce, nie jest to dużo, ale zgadza się to z globalnym trendem. Trzeba przyznać że Google dysponuje potężnymi narzędziami promocji swojej przeglądarki, zaproponuje nam ją praktycznie każda prowadzona przez niego strona. Czy nowa wersja Firefoxa pozwoli powstrzymać odpływ użytkowników?

[via TheRegister ]

Maciej Starzycki

Więcej o: