Czytniki ebooków tanieją cały czas

Ceny czytników spadają - po czerwcowych obniżkach głównych graczy na rynku czas na urządzenia mniej rozpowszechnione. The Book firmy Augen trafił do promocji amerykańskiej sieci K-Mart z ceną 90 dolarów (zamiast dotychczasowych 130).

The Book to czytnik z niższej półki; nie ma wyświetlacza E Ink tylko LCD pozbawione dotykowości, próżno szukać w nim 3G, procesor może wydawać się nieco archaiczny, ale w sumie do czytania wcale nie potrzeba zaawansowanych rozwiązań. Bardzo ważna jest cena - koszt poniżej 10 książek w miękkiej oprawie oznacza, że to urządzenie w zasięgu zwykłego konsumenta literek, a nie drogi gadżet.

Czytnik ma 7-calowy wyświetlacz TFT 800x480. Napędzany jest procesorem ARM 400 MHz, pracuje pod kontrolą systemu Linux 2.6.24. Ma klawiaturę QWERTY, 2 GB wbudowanej pamięci, port na karty SD, WiFi b/g. Bateria wytrzymuje 8 godzin, urządzenie czyta wszystkie podstawowe formaty ebooków, odtwarza muzykę i wideo, ma również przeglądarkę internetową. Recenzenci trochę narzekają, że mimo klawiatury zabrakło mechanizmu robienia notatek do książek (można pisać własne uwagi, ale dostępne są jako pliki TXT z osobnej aplikacji) i nie do końca satysfakcjonująco obsługuje PDF.

Szkoda, że The Book nie jest dostępny w Polsce - jedyny amerykański sklep, który znalazłem i który mógłby mi wysłać ten czytnik, oferuje go bez zniżek za 130 dolarów a najtańsza opcja wysyłkowa to kolejne 50$, co daje podwójną cenę z K-Mart. Mam jednak nadzieję, że za USA pójdą europejscy producenci i dystrybutorzy, a czytniki ebooków przestaną być tylko drogimi zabawkami.

[via eBook Reader ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: