Utworzona 21 maja tego roku formacja, będąca częścią strategicznego dowództwa wojsk USA, ma za zadanie (cytując jej motto):
USCYBERCOM planuje, koordynuje, integruje, synchronizuje oraz przeprowadza działania mające na celu: prowadzenie operacji i obronę wybranych sieci Departamentu Obrony; przygotowywanie oraz prowadzenie pełnego zakresu operacji wojskowych w cyberprzestrzeni, celem zapewnienia swobody działań USA/Sił sprzymierzonych w cyberprzestrzeni, oraz odebrania tej swobody naszym przeciwnikom.
Przygotowania do utworzenia jednostki trwały około dwóch lat, a jej siedziba znajduje się w Forcie Meade, w stanie Maryland. Jest to jedna z najtajniejszych i najpilniej strzeżonych baz wojskowych w USA, od 1950 roku będąca siedzibą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, specjalizującej się w kryptografii i bezpieczeństwie informatycznym. W tym kontekście wybór bazy na siedzibę wojskowej formacji zajmującej się komputerami wydaje się być oczywiste.
Symbol formacji zawiera na wewnętrznym pierścieniu tajemnicze cyfry: 9ec4c12949a4f31474f299058ce2b22a
Krążył on po sieci od jakiegoś czasu, kiedy zwrócił na niego uwagę magazyn Wired, oferując za złamanie kodu symboliczną nagrodę, koszulkę lub bilet do Międzynarodowego Muzeum Szpiegowskiego.
W ramach dodatkowej wskazówki, Wired uzyskał następującą informację ze swojego źródła w organizacji:
Chociaż podczas fazy projektowania pojawiło się kilka propozycji, to wybór był oczywisty i jest to coś nieodzownego dla każdej jednostki wojskowej. Misję.
Biorąc pod uwagę że ciąg wygląda ewidentnie jak skrót (rodzaj elektronicznego odcisku palca) to jest to praktycznie rozwiązanie zagadki, ale ostatecznego rozgryzienie problemu i tak zajęło chwilę. Głowny źródłem kłopotów był dodatkowy myślnik w wersji motta znajdującym się na stronach macierzystej organizacji Cyber Command, czyli amerykańskiego Dowództwa Strategicznego.
Niezależnie od trudności, zagadka została rozwiązana tego samego dnia - Wired podaje jako zwycięzcę jednego z komentujących, ale computerworld wspomina specjalistę który twierdzi że rozwiązał problem wcześniej. Każdy może sprawdzić rozwiązanie sam, biorąc oryginalną treść motta:
USCYBERCOM plans, coordinates, integrates, synchronizes and conducts activities to: direct the operations and defense of specified Department of Defense information networks and; prepare to, and when directed, conduct full spectrum military cyberspace operations in order to enable actions in all domains, ensure US/Allied freedom of action in cyberspace and deny the same to our adversaries.
A następnie wklejając ją tutaj .
Nasuwa się jedynie pytanie, dlaczego Cyber Command nie wybrało na swoje logo jakiegoś bardziej ponadczasowego szyfru - np. OTP . MD5 już w tej chwili nie jest uważany za zbyt bezpieczny, a za kilka lub kilkadziesiąt lat będzie wyglądał cokolwiek zabawnie, zwłaszcza w kontekście organizacji która ma pilnować bezpieczeństwa sieci wojskowych.
[ Wired via Bruce Schneier ]
Maciej Starzycki