Indyjski tablet za 35 dolarów

Minister rozwoju zasobów ludzkich Indii, Kapil Sibal ogłosił w czwartek stworzenie kosztującego 35 dolarów komputera, przeznaczonego dla edukacji, od szkół podstawowych do uniwersytety.

Urządzenie jest wyposażone w ekran dotykowy o przekątnej 5/7/9 cali, w zależności od wersji, złącze USB oraz 2 GB pamięci (chociaż nie jest powiedziane, czy to RAM czy cała pamięć). System operacyjny będzie przypuszczalnie oparty o Linuksa. Minister Sibal wyraził również nadzieję, że w przyszłości cena urządzenia spadnie do 20 dolarów lub niżej. Tablet ma trafić najpierw na uniwersytety, w roku 2011, a w ciągu kilku następnych lat plany obejmują dostarczenie w sumie 110 milionów urządzeń do dzieci w wieku szkolnym. Brzmi ambitnie. Poniżej można zobaczyć film z konferencji prasowej.

Należy jednak zwrócić uwagę, że informacja prasowa udzielona przez rząd Indii nie informuje, kto będzie produkować tablet. A na początku 2009 rząd Indii ogłosił, że w celu pokonania "cyfrowego wykluczenia" ("digital divide") wprowadzi na rynek ultra-tani laptop za 500 rupii (10 dolarów). I jakoś nic z tego nie wyszło... Również ambitne plany One Laptop Per Child na stworzenie laptopa kosztującego 100 dolarów skończyły się na stworzeniu urządzenia, które kosztowało dwa razy tyle. Chociaż jeżeli Indiom udało by się stworzyć tablet za, powiedzmy, 50 dolarów, to i tak byłoby niezłe osiągnięcie.

[ Indian Express , via Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: