Badacze z Centre d'Investigació en Nanociencia i Nanotecnologia (Centrum Badań Nanonauki i Nanotechnologii) prowadzili badania nad mechanizmami kondensacji wody w troposferze, i odkryli przy tym sposób wytwarzania materiałów, które wyzwalają tworzenie się kryształów lodu w temperaturze pokojowej. Ich badania nad fluorkiem baru (BaF2 ) pokazały, że w miejscach gdzie powierzchnia minerału ma defekty jego skuteczność kondensowania wody znacząco wzrasta. Badania, opublikowane w "Journal of Chemical Physics" mogą w przyszłości doprowadzić do lepszych systemów chłodzenia, nowych dodatków chemicznych do tworzenia sztucznego śniegu czy powłok pomagających w tworzeniu lodowisk. Cytując dr Alberta Verdaguera:
Kilka dekad temu, naukowcy przewidywali, że materiały z powierzchniami krystalicznymi o strukturze podobnej do lodu heksagonalnego, który tworzy naturalny śnieg i lód na Ziemi, będą idealnym środkiem do wywoływania zamarzania czy powodowania deszczu. Okazało się jednak, że wytłumaczenie to jest niewystarczające. W temperaturze pokojowej i różnych poziomach wilgotności kondensacja wody jest powodowana głównie przez tworzenie się dwuwymiarowych, przypominających lód plam na defektach powierzchniowych.
W następnym kroku naukowcy planują stworzenie przyjaznych dla środowiska materiałów syntetycznych pozwalających na wydajne wytwarzanie śniegu. Na szczęście, w przeciwieństwie do fikcyjnego lodu-9 z " Kociej kołyski " Vonegutta dodatki poprawiające zamarzanie wody nie grożą globalnym kataklizmem...
[via Science Daily ]
Leszek Karlik