Google wprowadza do Androida mechanizmy antypirackie

Nowa funkcja systemu, umożliwi autorom aplikacji lepsze zabezpieczanie swoich produktów.

Biblioteka systemowa o nazwie "Licensing Verification Library", pozwala aplikacji połączyć się z jej serwerem macierzystym i zweryfikować czy została legalnie zakupiona. Pozwala także na buforowanie odpowiedzi, co ma chronić użytkowników przed tymczasowymi zanikami sieci. W innym wypadku zabezpieczałaby skutecznie nie tylko przed piratami, ale też posiadaczami komórek w sieci o słabym zasięgu.

Oczywiście twórcy aplikacji mogli dodawać taką funkcjonalność już wcześniej, ale wymagało to od nich napisania jej od zera. W tym przypadku, w weryfikacji pośredniczy usługa MarketPlace, odpowiedzialna za instalację i usuwanie aplikacji na telefonie. Dzięki temu aplikacja nie potrzebuje uprawnień do sprawdzania danych telefonu, a nawet nawiązywania połączeń sieciowych - co z kolei zwiększa bezpieczeństwo.

Niejako przy okazji, Google będzie otrzymywał informację za każdym razem kiedy aplikacja jest uruchamiana. Na pewno go to nie zmartwi, jest w końcu znany ze swojego apetytu na dane. Wprowadzenie mechanizmów antypirackich na pewno ucieszy też twórców aplikacji - co może zaowocować większym wyborem programow na platformę.

[via The Register ]

Maciej Starzycki

Więcej o: