Internet Explorer odzyskuje użytkowników?

Wygląda na to że Microsoftowi udało się odwrócić negatywny dla jego przeglądarki trend spadkowy.

Od kwietnia Explorer stopniowo zyskuje użytkowników w USA. Przechodząc od niecałych 60% w kwietniu, do prawie 61% w lipcu. Podobny trend daje się zauważyć w naszym kraju, na początku kwietnia po raz pierwszy od dawna Internet Explorer odnotował wzrost ilości użytkowników. Trend globalny pozostaje jednak bez zmian - w skali świata IE cały czas traci.

Skok przeglądarki Microsoftu odbywa się natomiast kosztem Firefoxa, który zarówno w Polsce, jak i za oceanem zaczyna powoli tracić użytkowników. Na razie jest to kilkuprocentowy spadek, ale wygląda na to że zarówno IE jak i Google Chrome zyskują kosztem przeglądarki Mozilli.

Powolny wzrost popularności IE jest prawdopodobnie efektem kampanii reklamowej, prowadzone zarówno w tradycyjnych mediach (billboardy, w USA telewizja), jak i portalach internetowych.

Ciężko powiedzieć czy wzrost z ostatnich miesięcy przerodzi się w trwały trend. IE posiada przewagę integracji z systemem, jednak Firefox posiada dużo szerszą bazę dodatków i rozszerzeń, a Google może oferować swoją przeglądarkę użytkownikom korzystającym z jego usług (przy czym ilość rozszerzeń do Chrome także rośnie bardzo szybko). Interesujące będzie także w jaki sposób premiery Internet Explorera 9 i Firefoxa 4 (obydwie pojawią się na początku 2011 roku) wpłyną na sytuację.

[via webhosting.pl ]

Maciej Starzycki

Więcej o: