Windows 7 coraz popularniejszy

Po dziewięciu miesiącach od wydania, nowy system Microsoftu przegonił swojego poprzednika - Vistę.

Zgodnie z danymi Netmarketshare.com, Windows 7 stał się drugim najpopularniejszym windowsem w zeszłym miesiącu. Co oznacza, że nadal pozostaje jakieś 45% za Windowsem XP, bezkonkurencyjnie popularnym, pomimo iż w październiku ukończy dziewięć lat, co w przypadku systemu operacyjnego jest wiekiem sędziwym.

Jednak dominacja Windowsa XP wyraźnie się kończy, przez zeszłym roku stracił 10% użytkowników i prawdopodobnie ten trend będzie się utrzymywał. Użytkownicy w końcu zaczęli się przesiadać na nowy system.

Systemy operacyjne: Windows 91,32% Mac OS X 5,06% Linux 0,93% Inne 2,69% Źródło: NetApplications

W praktyce od początku roku poza Windows 7 straciły wszystkie inne systemy operacyjne. Windows XP najwięcej, ale relatywnie do jego popularności nie jest to już aż tak duża strata. Linux oscyluje w okolicach 1% zaś MacOSX w okolicach 5%, przy czym ostatnie dwa straciły ułamki procenta przez ostatnie miesiące.

Na naszym rodzimym rynku (dane Gemiusa) pozycja Windowsa 7 nie jest jeszcze tak silna (ok. 12%), Vista ma nad nim pięcioprocentową przewagę. MacOSX i Linux mają w okolicach 1%. Trendy jednak są identyczne jak na świecie.

Wydaje się, że moment kiedy konkurencja mogła odbić Microsoftowi użytkowników, korzystając z porażki Visty, kończy się. Wszystko wskazuje na to, że Windows 7 jest na najlepszej drodze żeby zająć miejsce starego XP.

[via Ars Technica ]

Maciej Starzycki

Więcej o: