Pierwsze odkrycie Einstein@Home

Trzech naukowców amatorów, poświęcających czas swoich komputerów dla projektu Einstein@Home, przyczyniło się do odkrycia pulsara.

Informacje o pulsarze były ukryte w danych zebranych przez radioteleskop w Arecibo. Gwiazda posiada wdzięczną nazwę PSR J2007+2722 i wykonuje 41 obrotów na sekundę. Znajduje się w układzie Vulpecula na Drodze Mlecznej, 17 tys. lat świetlnych od Ziemi. Pulsar jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ w odróżnieniu od większości gwiazd tego typu nie posiada on drugiej, towarzyszącej mu gwiazdy - co oznacza że albo stracił swoją towarzyszkę albo jest to młody pulsar, ze słabszym niż zwykle polem magnetycznym.

Jest to pierwsze odkrycie projektu, korzystającego z komputerów 250 tys. ochotników, ze 192 krajów świata. Razem daje to jakieś pół miliona komputerów, średnio dwa na ochotnika. Odkrycia dokonały komputery Chrisa i Helen Colvin z Ames, USA oraz Daniela Gebhardta z Uniwersytetu Moguncji w Niemczech. Cały projekt jest prowadzony przez Centrum Grawitacji i Kosmologii w Uniwersytecie Wisconsin-Milwaukee w USA, oraz Instytucie Fizyki Grawitacyjnej Maxa Plancka w Niemczech. Projekt trwa od 2005 roku, zaś dane z radioteleskopu w Arecibo są analizowane od 2009 roku.

Odkrycie zostało opisane w magazynie Science z 12 sierpnia. Jest to pierwsze poważne odkrycie astronomiczne rozproszonego projektu obliczeniowego. Ilość projektów tego typu rośnie, dane z nich są coraz szerzej wykorzystywane, a niektóre z nich zaczynają wykorzystywać nie tylko moc obliczeniową komputerów, ale także zdolności ich użytkowników. Osoby zainteresowane oddaniem wolnej mocy swojego komputera dla dobra nauki, mogą znaleźć listę projektów tego typu tutaj .

[via Science Daily ]

Maciej Starzycki

Więcej o: