Menadżer Apple sprzedawał tajne informacje o iPodach i iPhonach

Paul Shine Devine, do niedawna menadżer odpowiedzialny za zaopatrzenie, został oskarżony przez Apple o sprzedawanie poufnych informacji nt. iPhonów i iPodów dostawcom. Otrzymał za nie ponad milion dolarów.

Już przed pozwem Apple, Devine został aresztowany, a następnie oskarżony o oszustwo i pranie pieniędzy. Informacje które przekazywał dostawcom, pozwalały im lepiej negocjować z Apple. Szczegóły przekazywanych danych nie są znane, ale wszelkie informacje nt. przyszłych modeli sprzętu, ofert konkurencji, oraz kwot które Apple chciałby zapłacić, są bardzo cenne dla negocjatorów, a osoba odpowiedzialna za dostawy dla całej firmy, niewątpliwie miała do nich pełen dostęp.

Firmy o których wiadomo, jako o zamieszanych w proceder to Kaedar Electronics Co z Chin, Cresyn Co z Południowej Korei i Jin Li Mould Manufacturing Pte z Singapuru. Bloomberg uzyskał oficjalne oświadczenie od Cresyn Co. Firma stwierdziła, że pracownik Apple otrzymał od niej pieniądze za usługi konsultanckie, ściśle ograniczone do trendów na rynku amerykańskim. Dodaje także, że nie prosiła, ani nie otrzymywała od niego żadnych informacji dotyczących technologii.

W otrzymywaniu pieniędzy pomagał Devinowi były pracownik Jin Li, niejaki Andew Ang. Wspólnie z Devinem próbował (nieskutecznie) zamaskować źródło pieniędzy przesyłając je dookoła świata. Jego lokalizacja nie jest w tej chwili znana, zaś Devine przebywa w areszcie.

[via The Register ]

Maciej Starzycki

Więcej o: