Helikoptery wykrywające ostrzał

DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) pracuje nad systemem wykrywającym ostrzał z broni ręcznej.

Zgodnie z wynikami raportu zleconego przez Kongres, amerykanie stracili od 2001 do 2009 roku 375 helikopterów, z czego 70 w wyniku bezpośredniej akcji wroga. Większość zestrzeleń została dokonana przy pomocy rakiet ziemia powietrze lub granatników przeciwpancernych, ale 31% miało miejsce w wyniku ostrzału z broni ręcznej (w tym karabinów maszynowych).

O ile helikoptery posiadają systemy ostrzegające przed ostrzałem rakietami, brak im takich, które informowały by pilota o ostrzale z broni ręcznej, która pomimo iż sama w sobie stanowi niższe zagrożenie - jest dużo częściej spotykana.

DARPA opracowuje system HALTT, Helicopter Alert and Threat Termination (ang. system wykrywania i likwidacji zagrożeń dla helikoptera), którego pierwsze testy operacyjne mają zostać przeprowadzone w październiku. HALTT jest oparty na systemie Boomerang , opracowanym dla pojazdów naziemnych. Składa się z 18 mikrofonów wykrywających naddźwiękową falę uderzeniową tworzoną przez lecącą kulę, oraz komputera który wykorzystuje zebrane dane do określenia kierunku z którego nadchodzi ostrzał. Testy systemu będą przeprowadzane na czterech helikopterach UH-60 Blackhawk, wysyłanych w październiku do Afganistanu.

[via Defense Tech ]

Maciej Starzycki

Więcej o: