Rzeczywistość rozszerzona Nokii zadebiutuje na Orange Warsaw Festival

28 sierpnia rozpocznie się dwudniowy warszawski festiwal muzyczny, podczas którego wystąpi wielu polskich i zagranicznych artystów cieszących się większą lub mniejsza sławą. Nas jednak najbardziej zainteresowała informacja, że tego samego dnia oficjalnie zadebiutuje w Polsce rzeczywistość rozszerzona spod znaku Ovi.

Jak wiadomo Ovi jest marką Nokii, jednego z głównych "graczy" na rynku telefonów komórkowych. Zaczynaliśmy się już powoli przyzwyczajać, że fiński koncern delikatnie odstaje od reszty producentów prześcigających się szerokością dotykowych ekranów i brakiem zasięgu nowoczesnych anten.

Tym bardziej ucieszyliśmy się, że Finowie próbują implementować rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality) w swoich telefonach. Przedstawiciele Nokii w Polsce stwierdzili, że nieśmiała próbka systemu zostanie zaprezentowana w trakcie festiwalu . Posłuży ona do oznaczenia ważnych punktów na terenie imprezy - toalet, punktu sprzedaży napojów, jedzenia, a także zakątków Orange i Nokii. Po pobraniu odpowiedniej aplikacji użytkownicy wybranych modeli telefonów będą mogli bez problemu odnaleźć żądane punkty, zerkając na teren festiwalu okiem kamery wbudowanej w telefon.

Rzeczywistość rozszerzona, to oczywiście znacznie szersze zagadnienie , niż tylko odnajdywanie budki z kaszanką z rusztu. Pełni kształtów rozwiązanie Nokii nabierać ma jednak dopiero z czasem. Prawdopodobnie producent udostępni innym podmiotom możliwość korzystania i dalszego współ-rozwijania swojej platformy. W ten sposób, w miejsce kilku aplikacji (jak w przypadku iPhone OS lub Androida) otrzymamy jedną, bezpłatną i z pewnej ręki .

Nie do wykluczenia jest też oczywiście i druga opcja, w której Nokia udostępnia kod źródłowy firmom zewnętrznym, które tworzą własne wersje AR, konkurując ze sobą jakością. Cokolwiek nastąpi, wydaje się, że właściciele telefonów Nokii mogą zacząć podnosić głowy .

Łukasz Cichy

Więcej o: