Nowe iPody od Apple

Dzisiejsza konferencja Apple pokazała, że przenośne odtwarzacze multimediów to nadal ważny dział rynku dla firmy z Cupertino. Trzy modele iPodów zostały odnowione - zobaczmy co przyniesie nowa generacja.

iPod shuffle

Nowa wersja łączy w sobie cechy, które sprawdziły się w poprzednich modelach. Wracają przyciski, które na chwilę Shuffle straciły, jest przycisk funkcji VoiceOver, dzięki której urządzenie wyrecytuje nam tytuł piosenki, nazwę playlisty i stan baterii w jednym z 25 języków, jest obsługa wielu playlist, klips przypinający do ubrania, 2 GB wbudowanej pamięci i bateria wystarczająca na 15 godzin. Shuffle jest nadal najmniejszym iPodem - ma zaledwie 29x31,5 mm. Pięć wersji kolorystycznych, cena 49 dolarów (przynajmniej w USA).

iPod nano

Tu zmiany są wielkie. Nano stał się kwadratowy, sporo mniejszy (o 46%) i lżejszy (o 42%). Dostał też 1,54-calowy wielodotykowy wyświetlacz i klips do przypięcia. Ma własny OS, który nie jest iOSem. Stracił kamerę i możliwość odtwarzania wideo. Ma fizyczne przyciski do siły głosu, VoiceOver, radio, krokomierz, zaś bateria ma wytrzymać 24 godziny. Nie wiem jak będzie się sprawdzać dotykowy interfejs na tak małym wyświetlaczu i urządzeniu stale mieszkającym w kieszeni, zaś wielodotykowość brzmi trochę jak żart, ale jako gadżet wygląda atrakcyjnie. Przewidziano siedem wersji kolorystycznych, cena w zależności od pojemności - 149 dolarów za 8 GB oraz 179 dolarów za 16 GB.

iPod touch

Jeśli się ktoś zastanawiał, gdzie trafiła obsługa wideo z nano, to może przestać. Touch ma być nowym multimedialnym kombajnem. Właściwie nowa wersja iPod touch to iPhone 4 bez funkcji telefonu - 3,5-calowy wyświetlacz Retina 960x640, procesor Apple A4, żyroskop, kamera z tyłu i z przodu do wideorozmów FaceTime, rejestracja obrazu w jakości 720p, wbudowany iOS 4.1. Baterie mają zapewnić 40 godzin słuchania muzyki lub 7 godzin odtwarzania wideo. Urządzenie będzie dużo lżejsze niż poprzednik - zaledwie 101 gramów. Ten model wyraźnie kierowany jest do graczy, zaś Apple próbuje skonsumować nieco nieoczekiwany sukces iPhona i poprzedniego iPoda touch w segmencie przenośnych konsol. Cena zależy od pojemności - 8 GB za 229 dolarów, 32 GB za 299 dolarów oraz 64 GB za 399 dolarów.

Wszystkie nowe iPody dostępne będą od przyszłego tygodnia, przedsprzedaż już się rozpoczęła.

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: