Garść rozwiązań audio do laptopa - nowe głośniki Logitech Z305 i Z515

Niestety, większość laptopów nie może się poszczycić zbyt dobrym dźwiękiem. Nawet inicjały sławnych producentów sprzętu audio wybite platyną na obudowie komputera rzadko przynoszą zauważalne (słyszalne) efekty. Logitech postanowił zmienić sytuację dzięki nowemu mobilnemu głośnikowi do laptopa - Z305.

Pisaliśmy już o wcześniejszym modelu - Z205 , który okazał się być urządzeniem nader przydatnym w sytuacjach, w których potrzebny był dobry dźwięk, a do dyspozycji mieliśmy tylko laptop z wbudowanymi (niskiej jakości) głośnikami.

Nowy model wydaje się kontynuować zalety poprzednika, eliminując jego wady . Bolączką Z205 była konstrukcja głośnika zaczepiana z przodu ekranu, jednocześnie zasłaniająca obiektyw kamery internetowej, zwykle wbudowanej w tym samym miejscu. Z305 natomiast zawiesza się po zewnętrznej stronie klapy. Aby jednak głośnik nadal realizował swoją podstawową funkcję, czyli dostarczał pozytywnych wrażeń audio, zastosowano system dźwięku przestrzennego - surround, z głośnikami skierowanymi na boki, a nie w kierunku słuchacza.

Producent zapewnia, że czarna listwa ze srebrnymi membranami nie tylko estetycznie wygląda, ale i dobrze brzmi. Trzymamy za słowo. Urządzenie w pełni zasilane jest z portu USB komputera, dzięki czemu nawet z podłączonym głośnikiem laptop jest nadal mobilny.

Z305 powinien być dostępny na polskim rynku jeszcze we wrześniu 2010 roku, w sugerowanej cenie 249 złotych.

Drugim rozwiązaniem, które wzbogaca warstwę audio laptopa, proponowanym przez Logitech to głośnik Z515. Ma to być w pełni bezprzewodowy (wyposażony w 10 godzinny akumulator), niewielkich rozmiarów zestaw, który pozwoli cieszyć się dobrym dźwiękiem bez konieczności podłączania do komputera jakichkolwiek kabli. Producent zapewnia, że do portu USB w laptopie wystarczy wetknąć radiowy odbiornik, działający na częstotliwości 2,4 GHz, aby słuchać muzyki płynącej z głośnika stojącego, na przykład, na regale. Jedyny warunek to pozostawanie w promieniu 15 metrów od kolumienki.

Logitech Z515 ma współpracować także z komputerami i innymi urządzeniami spod znaku Apple. Do sklepów powinien zawitać w okolicach września 2010 w sugerowanej cenie 419 złotych.

[via Logitech]

Łukasz Cichy

Więcej o: