IFA 2010: tablet Folio 100 Toshiby

Toshiba, po eksperymentalnym (i drogim) Libretto W100 pokazała normalny tablet. Wydaje się, że firma zostawia Amerykę innym, bo Folio 100 ma być dostępny w czwartym kwartale w regionie EMEA - sugerowana cena 400 euro.

Urządzenie może pochwalić się dobrymi parametrami - 10,1-calowy pojemnościowy wyświetlacz wielodotykowy 1024x600, Nvidia Tegra 2, 16 GB wbudowanej pamięci. Tablet kontrolowany jest przez Androida 2.2. Komunikację zapewnia bluetooth 2.1+EDR, WiFi b/g/n, przewidziane są również w przyszłości modele z 3G dostosowane do sieci w różnych krajach. Wśród portów znajdziemy mini HDMI, USB 2.0, czytnik kart SD/MMC, Folio ma również kamerę internetową 1,3 MP i akcelerometr dostosowujący wyświetlanie do położenia.

Producent zadbał o podstawowe oprogramowanie: przeglądarka internetowa Opera Mobile, aplikacja do czytania ebooków FBReader, pakiet biurowy Document To Go, Evernote do notatek czy Fring do wideorozmów. Folio 100 będzie miało specjalny sklep Toshiba Market Place z aplikacjami przeznaczonymi na konkretne urządzenia, muzyką i internetowym radiem. Bateria wystarczy na 7 godzin typowej pracy (według producenta to 65% surfowania po internecie, 10% oglądania wideo i 25% nic-nie-robienia). Tablet jest gruby na 14 mm i waży 760 gramów.

Dostarczaniem mediów zajmie się 7Digital, dystrybutor działający na wielu europejskich rynkach. Ciekawe, czy Toshibie uda się przyciągnąć deweloperów aplikacji do własnego sklepu - przykład App Store i Apple pokazuje, że takie rozwiązanie ma sens, o ile programów będzie rzeczywiście dużo. Trochę niepokoi, że informacja prasowa nic nie wspomina o Android Market: zbudowanie od zera bazy aplikacji może być trudne.

[via Toshiba ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: