IFA 2010: Acer pokazał paletę smartfonów

Podczas trwających w Berlinie targów IFA, firma Acer zaprezentowała się także ze swej mniej znanej dotychczas strony - jako producent smartfonów.

Przedstawiono aż 9 modeli telefonów: Acer Steam, beTouch E110, E120, E130 i E400, a także neoTouch P300, P400, Liquid E oraz specjalna edycję tego ostatniego - Liquid E Ferrari.

Acer Steam

Zaprezentowany już wstępnie podczas targów Computex. Steam zaprojektowany został z myślą o oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki i przeglądania zasobów sieci. Aby wszystkie z wymienionych przebiegały bez problemu wyposażono go w procesor Qualcomm Snapdragon 1GHz, 512 MB pamięci RAM, 3,7 calowy AMOLEDowy ekran WVGA, łącze HSDPA (7.2 Mbps), Bluetooth, WiFi/n, 5 megapikselowy aparat fotograficzny sprzężony z modułem GPS, umożliwiający nagrywanie w rozdzielczości 720p i system operacyjny Android 2.1. Wszystko w oszczędnej estetycznie obudowie o grubości 11,2 mm.

Dodatkowymi zaletami Steama mogą się okazać przydatne widżety, bezpośredni dostęp do opcji "społecznościowych", oraz zapowiadana przez producenta bajecznie intuicyjna obsługa telefonu. Pożyjemy, zobaczymy.

Acer beTouch E110, E120, E130 i E400

E110 to wyjątkowo lekki, niewielkich rozmiarów aparat, pozwalający postawić pierwsze kroki w świecie smartfonów. Jego głównymi zaletami ma być niska cena, przystępność obsługi oraz pojemna bateria (1500 mAh). Ponadto telefon posiada także 2,8 calowy dotykowy wyświetlacz QVGA, łącze 3G, Bluetooth, łatwy dostęp do serwisów społecznościowych, 3 megapikselowy aparat fotograficzny, GPS i system operacyjny Android 1.5.

Jego starsi bracia - pracujący na Androidzie 1.6 - beTouch E120 i E130 to nieco bardziej zaawansowane modele z modułem WiFi, 3,2 megapikselowym aparatem i przyśpieszonym 3G - zoptymalizowane pod kątem przeglądania sieci. Dodatkowo, model E130 pod delikatnie przyciętym dotykowym ekranem posiada także pełną klawiaturę QWERTY.

Acer E400 wyposażony w większy, bo 3,2 calowy ekran HVGA, pracuje na systemie Android 2.1. Dzięki procesorowi Qualcomm 7227 o taktowaniu 600 MHz zapewnia nieco szybsze działanie A-GPSu (z GoogleMaps) i płynną obsługę aplikacji biurowych.

Acer P300 i P400

NeoTouch P300 to pierwszy z dwóch "biznesowych" telefonów opartych na systemie Windows mobile. Podstawową cechą jest tu wysuwana klawiatura QWERTY, połączona z 3,2 calowym, dotykowym ekranem QVGA.

Jak już wspomnieliśmy telefon pracuje na systemie Windows Mobile 6.5.3 i posiada zintegrowaną przeglądarkę Internet Explorer 6 Mobile (obsługuje Flash), obsługuje Microsoft Exchange, Windows Live Messenger, YouTube, pozwala na synchronizację kontaktów i kalendarza za pośrednictwem Internetu, a także zapewnia bezpośredni dostęp do portali typu Facebook, Flickr i Blogger.

NeoTouch P400 to nieco bogatsza wersja, ale pozbawiona klawiatury. Wyposażona została w 3,2 calowy dotykowy ekran HVGA, procesor Qualcomm 7227 (600 MHz), 3,2-megapikselowy aparat cyfrowy z autofocusem i opcją geo-tagging, oraz łącza 3G+ i WiFi.

Telefon działa w oparciu o system Windows Mobile 6.5.3 wzbogacony o takie aplikacje jak Internet Explorer 6 Mobile (z obsługą Flash), Microsoft Exchange, Microsoft Office Mobile, Bing, Windows Media Player 10, program dedykowany do obsługi YouTube oraz szybkiej synchronizacji za pośrednictwem sieci.

Acer Liquid E

Reklamowany przez Acera jako najbardziej ekskluzywny telefon na świecie - Acer Liquid E Ferrari to limitowana seria smartfonów, które markowane są znakiem towarowym znanego producenta wysokiej klasy sportowych samochodów. Sam Liquid E to zaś nowsza wersja znanego już telefonu Acera.

Sercem aparatu jest procesor Qualcomm Snapdragon (8250 768 MHz). Wyposażony został w 3,5" dotykowy ekran pojemnościowy WVGA, na którym - wedle zapewnień producenta - świetnie będą się prezentować nie tylko strony internetowe, zdjęcia i wideo, ale także materiały 3D i gry działające pod egidą systemu operacyjnego Android 2.1.

Telefon, w zasadzie posiada prawie wszystko, czego można by oczekiwać od współczesnego uniwersalnego smartfonu. Łącza WiFi i Bluetooth, wspomagany GPS, akcelerometr, aparat foto o rozdzielczości 5 megapikseli, bezpośrednie pobieranie z YouTube, obsługa Google Maps i wiele, wiele więcej.

Wersja Ferrari odróżnia się od standardowego modelu takimi szczegółami jak zestaw odpowiednio dobranych tapet, dzwonków, pasująca do telefonu mobilna słuchawka na Bluetooth i specjalny pokrowiec w wyścigowych barwach.

Gianpiero Morbello, wiceprezes Acera powiedział:

Ferrari nie polega wyłącznie na prędkości. Jest kwintesencją piękna, mocy, podniecenia, przyjemności i naturalnej doskonałości.

Nie sposób się nie zgodzić. Szkoda tylko, że Acer wśród pełnej gamy telefonów nie zapowiedział wykorzystania nowszej platformy Microsoftu - Windows Phone 7. W tej kwestii jednak jeszcze nie wszystko stracone. System dopiero wchodzi do producentów telefonów. Poza tym, mamy nieodparte wrażenie, że zaprezentowane smartfony nie wprowadzają absolutnie nic nowego, a jedynie są próbą nadgonienia czołówki i wykrojenia dla Acera choćby najmniejszego kawałeczka z tłustego, ociekającego bitą śmietaną tortu.

[via Acer]

Łukasz Cichy

Więcej o: