IFA 2010: WeTab zmienia system operacyjny

Pamiętacie jeszcze WeTaba? Produkt niemieckiej firmy Neofonie pojawił się na IFA i wygląda na gotowy. W międzyczasie zmienił system operacyjny na MeeGo. Nadal nie wiadomo niestety, od kiedy będzie dostępny.

WeTab to tablet, który chętnie wziąłbym do rąk. 11,6-calowy wyświetlacz 1366x768, Intel Atom N450 (1,66 GHz), 1 GB RAM, 16/32 GB wbudowanej pamięci, WiFi, w droższym modelu 3G i 1080p przez HDMI, dwa porty USB, czytnik kart SD, kamera internetowa 1,3 MP, bateria wystarczająca na 6 godzin i cena - 450 euro za 16 GB oraz 570 euro za 32 GB. Niestety, wygląda na to że Neofonie nadal nie poradziło sobie z masową produkcją, bo urządzenie nie jest dostępne, a jego oficjalna strona oznajmia, że plan międzynarodowej sprzedaży ogłoszony zostanie później.

Okazało się za to, że urządzenie będzie pracować pod kontrolą własnego systemu operacyjnego WeTab OS, opartego o dystrybucję Linuksa MeeGo. Ma to swoje wady i zalety - z jednej strony nie wiadomo, jak MeeGo poradzi sobie z obsługą tabletu, bo żaden producent jeszcze tego nie próbował, z drugiej zaś środowisko umożliwi uruchamianie bardzo różnych aplikacji. Producent zapewnia, że oprócz Linuksowych programów będzie się dało uruchomić aplikacje Androida czy Adobe AIR, obiecuje również, że ciekawe programy będą kompilowane pod tablet i udostępniane przez sieciowy sklep WeTab Market.

Urządzenie zaliczyło już serię opóźnień (taki urok produkcji przez mniejszą firmę), dlatego proponuję ostrożnie traktować zapewnienia, że "już wkrótce". A tymczasem warto obejrzeć prezentację tabletu, na którym ręce położyli ludzie z serwisu NewGadgets.de.

[via WeTab , NewGadgets.de ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: