Rosjanie pracują nad latającym laserem

Moskiewska "Prawda" poinformowała o wznowieniu wojskowego programu latającego lasera, z lat 80.

The Register spekuluje, że chodzi o program Beriev A-60 , oparty o Iła-76MD oraz 1 Megawatowy laser gazowy. Pierwszy lot maszyny miał miejsce w sierpniu 1981. Jeśli opierać się na opublikowanych na sieci zdjęciach, Ił uzbrojony w laser, wznowił swoje loty w zeszłym roku.

Projekt przypomina amerykański ALTB (Testowy Laser Lotniczy, znany wcześniej jako ABL ), który w tym roku strącił pocisk balistyczny tuż po starcie. Amerykanie pierwotnie chcieli wykorzystywać swoje lasery do zestrzeliwywania pocisków międzykontynentalnych, jednak główną słabością tej obrony jest konieczność zestrzelenia pocisku tuż po starcie. Administracja prezydenta Obamy uznała pierwotny zamysł za zbyt kosztowny i zmieniła program na czysto badawczy.

Ciężko powiedzieć jakie zastosowania przewiduje rosyjskie wojsko dla latającego lasera. Nie jestem pewien czy oni sami to wiedzą. Laser zakładany w projekcie Beriew wydaje się zbyt słaby do czegokolwiek poza oślepianiem sensorów satelitów i samolotów szpiegowskich (amerykański laser ma dziesięciokrotnie wyższą moc). Być może o takie zastosowania chodzi Rosjanom, a może po prostu chodzi o chęć pokazania światu, że Rosja też posiada nowoczesną technikę wojskową.

[ Prawda via The Register ]

Maciej Starzycki

Więcej o: