Nowe poprawki do Firefoxa i Safari

Korzystanie z internetu przy pomocy przeglądarek Apple i Mozilli stało się właśnie odrobinę bezpieczniejsze, we wtorek obydwie firmy wypuściły poprawki do swoich przeglądarek.

Apple usunął dwa błędy w wersji Safari na Mac OS X, oraz trzy w wersji na Windows. Dwa z błędów dotyczą silnika WebKit którego używa przeglądarka, zaś jeden (Windowsowy), to opisywana już przeze mnie wcześniej luka, która dotknęła wiele windowsowych aplikacji.

Wszystkie trzy błędy są krytyczne - potencjalnie umożliwiają przejęcie kontroli nad komputerem po odwiedzeniu specjalnie spreparowanej strony, lub pobraniu odpowiednio przygotowanej aplikacji. Szczegóły można przeczytać na stronach Apple.

Mozilla usunęła 14 luk bezpieczeństwa z czego 10 krytycznych. Podobnie jak w przypadku Safari, w wersji na Windows usunięto lukę w obsłudze bibliotek. Usunięto też szereg podatności, które mogłyby posłużyć do przejęcia kontroli nad przeglądarką. Więcej szczegółów na stronach Mozilli.

Jeśli należycie do połowy polskich internautów korzystających z Firefoxa lub też niecałego 1% użytkowników Safari - czym prędzej zainstalujcie łatki, a sieć stanie się dla was, odrobinę mniej niebezpieczna.

[via The Register ]

Maciej Starzycki

Więcej o: