TechStandard 2010 dzień pierwszy

Bardzo interesującą nowość pokazał projekt skrybot.pl, według Pawła Bosky'ego oprogramowanie SkryBot ma ponad dziewięćdziesięcioprocentową skuteczność w rozpoznawaniu mówionego języka polskiego.

SkryBot używany jest do przepisywania dyktowanych notatek (imponująco wyglądał zapis dyktowanego opisu badania USG w wersji SkryBota dla medycyny), monitoringu mediów i przygotowywania napisów do filmów. Ostatnio wypuszczona została wersja SkryBota do użytku domowego, można ją pobrać na stronie skrybot.sourceforge.net .

SkryBota organizatorzy konferencji przebiegle zostawili na koniec, z poprzedzających prezentacji interesujące, ale bardzo techniczne, było wystąpienie Jerzego Gulczyńskiego z Onetu, który mówił o wyzwaniach przy budowie serwisu VOD Onetu .

Ciekawie mówił też Tomasz Białobrzeg, szef technologii Naszej Klasy. Otóż mimo wcześniejszych zapowiedzi, Nasza Klasa wprowadziła jednak OpenSocial, API aplikacji społecznych. Open Social to sposób, w jaki zewnętrzna aplikacja może komunikować się z serwisem społecznościowym i wykorzystywać dane użytkowników, na przykład zapraszać do gry znajomych. Nasza Klasa nie zdecydowała się jednak na pójście drogą Facebooka - udostępniać aplikacje (na razie tylko gry) mogą tylko firmy które mają pozwolenie Naszej Klasy. Z przytoczonych anegdot wynika, że ma to na celu zapewnienie odpowiednio wysokiej jakości - wedle słów przedskawiciela nk.pl były firmy które chciały tłumaczyć swoje gry na polski za pomocą Google Translate, i w ten sam sposób planowały porozumiewanie się z polskimi użytkownikami. Okazuje się też, że część danych użytkowników jest przed zewnętrznymi aplikacjami maskowana, cytując "gra nie wie który użytkownik [z nazwiska] kupuje tego wielbłąda" i ma dostęp jedynie do anonimowego identyfikatora gracza, innego niż ten używany w pozostałej części serwisu.

Na koniec jeszcze taka refleksja: kilkukrotnie w prezentacjach i rozmowach kuluarowych przewijało się pojęcie start-upa nie w sensie nowej firmy założonej przez ludzi z pomysłem na nowy produkt i nowy biznes, a w sensie podspółki należącej do jakiejś grupy kapitałowej, i będącej de facto częścią większego organizmu biznesowego, a wyodrębnionej tylko po to, żeby można było dorwać się do funduszy europejskich na innowacje z działania 8.1, które przyslugują tylko nowym firmom. Gdyby nie to, byłby to zwykły projekt prowadzony w strukturze jakiejś istniejącej firmy.

Chyba nie o to w europejskim finansowaniu innowacji chodziło.

Janusz A. Urbanowicz

http://vod.onet.pl/

Więcej o: