Intel: Google TV jeszcze w tym miesiącu

Prezes Intela, Paul Otellini, udzielił wywiadu Wall Street Journal. Mówił o Google TV, porównaniu z Apple TV, tabletach, netbookach i walce na rynku procesorów.  Wspomniał również o zakupie McAfee przez swoją firmę.

CEO Intela zapowiedział, że pierwsze urządzenia z Google TV pojawią się w sprzedaży jeszcze we wrześniu. Nie ujawnił, czy będą to telewizory Sony Bravia czy pudełka Logitech Revue, podkreślił tylko, że wiele firm pracuje nad tą technologią. Intel nie ograniczył się do dostarczenia procesorów, odpowiada również za połowę softwaru. Według Otelliniego rozwiązanie Google TV nie koliduje z Apple TV, bo skierowane jest do zupełnie innej grupy odbiorców - produkt Jobsa posłuży np. matce prezesa, która chce po prostu obejrzeć serial czy film, zaś jego syn wybierze Google TV, żeby przy okazji przejrzeć Facebooka czy chatować ze znajomymi. Starcie dwóch różnych koncepcji telewizji przez internet będzie ciekawe. Choć Otellini widzi w nowym Apple TV krok wstecz, z powodu zabrania dodatkowych funkcjonalności, niekoniecznie ma rację. Komputery otaczają nas ze wszystkich stron i trudno powiedzieć, czy naprawdę potrzebujemy kolejnego, stojącego przy telewizorze lub wbudowanego w odbiornik.

Prezes próbował również w rozmowie bagatelizować dominację Apple i, ogólniej, procesorów ARM w segmencie tabletów. Wskazywał, że choć netbooki nie rozwijają się tak dynamicznie jak kiedyś, to nadal stanowią dużo szerszą bazę sprzętową niż iPad. Wydaje się jednak, że to robienie dobrej miny do złej gry - Intel wypuści tabletową platformę sprzętową dla procesorów Atom dopiero w przyszłym roku, zaś obecnie istniejące tablety z procesorami Intela to głównie słabo sprzedające się laptopy/tablety lub urządzenia niewielkich firm o małym zasięgu. Dominacja ARM na tym rynku w 2010 jest faktem, zaś decyzja HP o skierowaniu napędzanego Atomem Slate na rynek biznesowy i uczynienie flagowego okrętu z urządzenia z webOS (i ARM) z pewnością Intela nie ucieszyła.

Otellini skomentował też zakup McAfee za 7,68 mld dolarów. Powiedział, że najlepsze rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa polegają na połączeniu ochrony na poziomie softwaru i hardwaru. Intel próbuje rozszerzyć działalność poza produkcję procesorów dla PC, zaistnieć w świecie szeroko pojętej elektroniki i oprogramowania. Zobaczymy, czy droga poprzez Google TV okaże się słuszna. Pełna treść wywiadu tutaj - niestety, wymagana subskrypcja WSJ.

[via Elektronista ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: