Pamięci memrystorowe

Według południowokoreańskiej firmy Hynix Semiconductor pamięć ReRAM oparta o memrystory ma wejść na rynek w ciągu najbliższych trzech lat.

Memrystor to "memory resistor", czyli opornik z pamięcią, czwarty podstawowy bierny element elektroniczny (poza rezystorem, kondensatorem i cewką). Urządzenie to zostało zademonstrowane dwa lata temu przez naukowców Hewlett-Packarda, ale było do tej pory traktowane jako nowinka laboratoryjne.

Jednak teraz HP ogłosiło wejście w układ partnerski z Hynix Semiconductor, drugim co do wielkości producentem pamięci DRAM na świecie. Partnerstwo ma na celu wprowadzenie pamięci memrystorowych na rynek w ciągu najbliższych trzech lat.

Pamięci memrystorowe mają dwie zasadnicze przewagi nad klasyczną pamięcią DRAM, wykorzystywaną jako pamięć operacyjna w komputerach i smartfonach na całym świecie. Po pierwsze, jest nieulotna - brak zasilania nie powoduje utraty zawartości pamięci. Zapewnia to oszczędność energii podczas pracy i pozwala na błyskawiczne zatrzymywanie i wznawianie pracy urządzenia. Po drugie zaś dużo łatwiej jest kontynuować ciągłe skalowanie pojemności pamięci opartej o memrystory, gdzie dane są zapamiętywane jako opór elektryczny, niż konwencjonalnej pamięci RAM czy flash, gdzie dane są zapamiętywane jako ładunek elektryczny.

Do 2013 Hynix planuje stworzyć produkt mający co najmniej dwa razy większą pojemność od pamięci flash o tym samym rozmiarze chipu, a następnie planuje wprowadzenie chipów pamięci operacyjnej opartych o memrystory.

Brzmi interesująco, kwestia tylko, ile ta nowa technologia będzie kosztować zaraz po wprowadzeniu na rynek. Jednak patrząc na to, jak spadają ceny pamięci flash i ekstrapolując do roku 2013 wydaje się, że ceny chipów ReRAM nie będą mogły być zbyt wysokie, aby mogły one konkurować na rynku ze starą technologią.

[via IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: