Indyjski supertani tablet już jest. W Chinach

Gdy kilka tygodni temu minister Sibal zapowiadał tablet za 35 dolarów, który miał być osiągnięciem indyjskiej myśli technicznej i przełomowym narzędziem edukacyjnym, niektórzy byli sceptyczni. I chyba mieli rację.

Indyjski serwis AndroidOS wskazał, że podobne do złudzenia urządzenie zaprezentowała chińska firma Hivision na targach CeBIT 2010. Na zdjęciu powyżej można obejrzeć oba - z lewej strony tablet zaprezentowany przez indyjski rząd, który miał kosztować 35$, zaś z prawej strony Speedpad od Hivision, który ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku w cenie około 100 dolarów.

Speedpad jest właściwie MIDem, a nie tabletem: ma 7-calowy wyświetlacz 800x480, procesor Samsunga taktowany 800 MHz, 256 MB pamięci RAM DDR2 i baterię zapewniającą 6-godzinną pracę. Brak mu ogniw słonecznych, w które miał być wyposażony indyjski wynalazek, zaś cena wielokrotnie przekracza obiecywaną kwotę 35 dolarów. Ale w całej sprawie nie chodzi o szczegóły techniczne, tylko o wiarygodność zapewnień polityków. Oczywiście, rząd Indii może kupić hurtowo chińskie urządzenie, dofinansować i sprzedawać swoim rodakom za jedną trzecią rynkowej ceny. Jednak choć takie działanie mogłoby zasługiwać na pochwałę, to nijak nie zamieni się w sukces inżynierów znad Gangesu, zaś do rewelacyjnej ceny i tak dopłacą użytkownicy. Podatkami.

[via AndroidOS ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: