Komórki macierzyste z zębów mądrości

Wygląda na to, że nauka może w końcu odkryć sensowne zastosowanie dla zębów mądrości - pozyskiwanie komórek macierzystych.

Opublikowane w "Journal of Biological Chemistry" badanie pokazuje, że w ludzkich ósemkach można znaleźć tkankę łatwo przeprogramowywaną na indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste ( iPSC ) - pozyskane z ludzkiego ciała komórki, które zostały przekształcone sztucznie w komórki macierzyste zdolne do zmiany w dowolny rodzaj ludzkiej komórki.

Pierwsze udane przeprogramowanie komórek do stanu indukowanej pluripotencji miało miejsce cztery lata temu, jednak proces ten nie jest prosty - wymaga dobrej ilości łatwo przeprogramowywanych komórek, których pozyskanie jest trudne i bolesne. Komórki skóry, łatwe do pozyskania, są trudne do przeprogramowania i wydajność tego procesu jest niewielka.

Teraz zespół naukowców z Japońskiego Narodowego Instytutu Zaawansowanej Nauki Przemysłowej i Technologii odkrył potencjalnie interesujące źródło do pozyskiwania iPSC - zęby mądrości. Miazga zębów zawiera mezenchymalne komórki macierzyste, podobne do komórek zawartych w szpiku kości i stanowiące dobry materiał do indukowania pluripotencjalnych komórek macierzystych. Jednak pozyskanie tkanki z zębów mądrości jest prostsze i mniej bolesne niż pobieranie szpiku.

Jak zauważyli japońscy naukowcy, zęby mądrości są często usuwane w krajach rozwiniętych, co daje dobrą okazję do pozyskania materiału biologicznego w sterylnych warunkach, a następnie zamrożenia go i przechowania na wypadek, gdyby okazał się potrzebny w przyszłości.

Mnie te wnioski przekonują - mając do wyboru wyrwanie zęba mądrości lub pobranie szpiku kostnego zdecydowanie wolałbym wyrwanie zęba.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: