Google - wyszukiwanie głosowe już po polsku

Google uruchomił właśnie możliwość wyszukiwania głosowego w języku polskim. Można teraz z niego korzystać na iPhone'ie oraz telefonach z Androidem 2.1 lub wyższym.

Wyszukiwanie głosowe zostało zaprezentowane przez Google już dwa lata temu. Wówczas jednak można było wydawać polecenia wyłącznie w języku angielskim. Następnie stopniowo powiększano liczbę języków między innymi o chiński czy japoński (ze względu na dużą ilość użytkowników mobilnego Internetu w tych krajach). Teraz w końcu wyszukiwanie głosowe trafia także do Polski.

Wyszukiwanie głosowe ma przyspieszać proces uzyskiwania informacji - zamiast wpisywać długą frazę na klawiaturze telefonu, możemy ją wypowiedzieć. Google Voice Search działa na telefonach z Androidem 2.1 i 2.2, oraz na iPhone'ie . Na ten ostatni trzeba pobrać aplikację Google Mobile App.

Wyszukiwanie głosowe w Google na iPhoneWyszukiwanie głosowe w Google na iPhone Fot. Google

Wyszukiwanie głosowe w Google - jak to działa

Wyszukiwanie głosowe po polsku prezentował nam Robert Hamilton z Google, odpowiedzialny za rozwój usług dla urządzeń mobilnych. Tłumaczył on w jaki sposób odbywa się w ogóle proces wyszukiwania głosowego. Po wypowiedzeniu frazy trafia ona na serwery Google, gdzie jest przetwarzana na formę pisemną . Następnie wyszukiwanie dokonuje się już w "tradycyjny" sposób, a w końcu użytkownik otrzymuje wyniki swojego wyszukiwania. Próbki głosu użytkowników są przechowywane przez koncern przez dwa lata, aby pomóc w ulepszaniu usługi (niezbędne jest porównanie różnych wzorców mowy, akcentów , itd). Hamilton w rozmowie z nami podkreślał jednak, że próbki te są całkowicie anonimowe i w żaden sposób nie można połączyć ich z samym użytkownikiem.

Sprawdzaliśmy już działanie wyszukiwania głosowego - działa. Może nie radzi sobie w przypadku wszystkich zapytań, ale technologia rozpoznawania mowy ma być udoskonalana. Nawet przy frazach zawierających typowo polskie głoski (takie jak "ą", "ż", itd) mechanizm zwracał nam poprawne wyniki wyszukiwania.

W ciągu dwóch lat koncern chce wprowadzić tłumaczenie rozmów telefonicznych prowadzonych w różnych językach w czasie rzeczywistym . Google twierdzi, że wyszukiwanie głosowe stanowi 25% całości sposobów wyszukiwania. To sporo jak na dwa lata obecności usługi na rynku. Będziecie korzystać z wyszukiwania głosowego na swoim telefonie?

Joanna Sosnowska

Więcej o: