Kopiarki pamiętają

Minęły czasy kiedy kopiarka była elektromechanicznym urządzeniem przenoszącym obraz z kopiowanej kartki na bęben za pomocą paska lustra. Nowoczesne kopiarki to skomplikowane komputery, i wiążą się z tym zupełnie nowe zagrożenia.

Większość nowoczesnych kopiarek ma twarde dyski - wiedzieliście? - na których zapisuje obrazy wszystkiego co dostaje do skopiowania. Podobnie mają nowoczesne faksy i urządzenia wielofunkcyjne. Fachowiec bez większego trudu wyciągnie obrazy wszystkiego co na takim urządzeniu zostało skopiowane bądź zeskanowane. W kopiarkach niektórych producentów można włączyć usuwanie albo szyfrowanie tego zapisu, u innych ta funkcja dodatkowo kosztuje.

Nie jest to całkiem nowy problem. Specjaliści od bezpieczeństwa już od dawna wiedzą jakie skarby można znaleźć na używanych twardych dyskach kupionych na aukcjach internetowych czy od firm wyprzedających sprzęt. Nikt (prawie) przecież nie skasuje danych ze starego sprzętu przed jego sprzedażą i można tam znaleźć wszystko co zapisali poprzedni użytkownicy. Badacze zagadnień bezpieczeństwa komputerowego na losowo kupionych dyskach znaleźli dane finansowe, medyczne i prywatne dokumenty z rodzaju tych, jakie czasami nazywa się "rozwodowymi".

Aby się zabezpieczyć, nie wystarczy skasować plików, cały dysk jeszcze trzeba zamazać tak aby nadpisane zostały wszystkie informacje jakie na nim się znajdowały.

Pisarz Douglas Coupland napisał kiedyś (w "Poddanych Microsoftu"):

Kiedy pojawiły się kopiarki, ludzie zaczęli odbijać na nich swoje tyłki. A teraz mamy komputery, i odbijamy na nich swoje dusze.

Łącznie z tymi mrocznymi zakamarkami.

[Na podstawie " What Your Office Photocopier Knows About You " i bloga Bruce'a Schneiera ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: