Wytwarzanie prądu z dźwięku

Koreańscy naukowcy zademonstrowali wykorzystanie piezoelektryczych nanodrutów do przemiany hałasu w prąd.

Praca zespołu dr Jong Min Kima z Samsung Advanced Institute of Technology oraz prof. Sang-Woo Kima ze szkoły zaawansowanej inżynierii i nauki materiałowej na Sungkyunkwan University pozwoliła na stworzenie nanotechnologicznych generatorów prądu zmieniających energię dźwięku na prąd. Dzięki wykorzystaniu nanodrutów z tlenku cynku umieszczonych między podłożem z szafiru a plastikową membraną powlekaną paladem i złotem udało się przetworzyć dźwięk o natężeniu około 100 decybeli w 50 mV prądu zmiennego.

Jak na razie przydatność nanogeneratora leży głównie w zademonstrowaniu ścieżki rozwoju technologii, jendak naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości będzie możliwe tworzenie telefonów, które będzie się same ładować podczas rozmowy czy też wytwarzanie energii elektrycznej przez ekrany akustyczne chroniące autostrady.

Ładowanie komórek podczas rozmowy wymagałoby bardzo efektywnych nanogeneratorów i bardzo energooszczędnych telefonów, patrząc na kierunek rozwoju telefonii komórkowej raczej nie będzie to nic poza pomocniczym źródłem energii przedłużającym trochę żywotność baterii. Natomiast stosowanie dużych płacht materiałów na bariery akustyczne, elewacje budynków itd. wydaje się być bardzo obiecującym wykorzystaniem nanogeneratorów akustycznych - nie tylko pozwali odzyskać trochę energii z hałasu, ale zmniejszy poziom zanieczyszczenia miast dźwiękiem.

Oczywiście, aby stało się to możliwe konieczne jest opracowanie technologii przemysłowej, ekonomicznej produkcji nanogeneratorów, a na to poczekamy jeszcze wiele lat.

[ Nanowerk , via IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: