Microsoft ustępuje pola garażowemu start-upowi

Ku olbrzymiemu zaskoczeniu wszystkich zainteresowanych, na trwającej aktualnie konferencji TechCrunch Disrupt przedstawiciel Microsoftu ogłosił rezygnację z prowadzenia usługi blogowej Windows Live Spaces własnymi siłami i zastąpienie jej serwisem blogowym firmy Automattic.

Automattic to istniejąca od 6 lat firma znana z serwisu blogowego Wordpress.com i najpopularniejszego w tej chwili otwartego (open source) silnika blogowego Wordpress.

Smaczku dodaje fakt, że Microsoft stworzył cały zestaw technologii do budowania aplikacji internetowych (środowisko ASP.NET, serwery aplikacji i baz danych), podczas gdy Wordpress wykorzystuje technologie oprogramowania otwartego (open source), przez lata bezlitośnie przez przedstawicieli Microsoftu tępionego

Firma która zbudowała kilka systemów operacyjnych, dziesiątki aplikacji biznesowych i zatrudnia tysiące ludzi, walkowerem zrezygnowała ze ścigania się z grupką ludzi pracujących z własnych domów pod kierunkiem dwudziestosześcioletniego teksańczyka Matta Mullenwega.

Z technicznego punktu widzenia to słuszna decyzja, Wordpress jest bardzo wygodnym silnikiem blogowym, i co ważniejsze bardzo popularnym. Są do niego tysiące szablonów, wtyczek, są firmy które żyją z robienia wtyczek do Wordpressa. To prawdopodobnie dynamiczna społeczność istniejąca dookoła tego sytemu zaważyła na decyzji Microsoftu - kod mogli pisać - nie jest bardzo trudno napisać silnik bloga, ale bardzo trudno przyciągnąć do niego ludzi, sprawić by projekt żył swoim życiem, a nie był tylko sztywną korporacyjną usługą.

Albo po prostu z rozliczenia projektu wyszło, że wyoutsource'owanie Live Spaces do Automattic będzie kosztowało połowę tego, ile kosztowałoby samodzielne prowadzenie projektu.

Aktualni użytkownicy Windows Live Spaces mają pół roku na przeniesienie się do wersji Wordpressowej. Przejście ma być zupełnie płynne, przygotowano narzędzia do migracji jak i integracji bloga wordpressowego z Windows Messengerem.

[Na podstawie Just Another Wordpress Weblog , The Windows Blog , TechCrunch , via Slashdot ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: