PlayBook - tablet od RIM

Wbrew wcześniejszym plotkom, tablet wyprodukowany przez producentów BlackBerry nie nazywa się BlackPad.

Mimo nazwy sugerującej rozrywkę, PlayBook jest reklamowany przez Research In Motion jako "pierwszy korporacyjny, profesjonalny tablet z wielordzeniowym procesorem, pełną wielozadaniowością i nieograniczonym przeglądaniem WWW". Jest cienki i przenośny (10 mm grubości, 400 g wagi, czyli bliżej do Kindle'a niż do iPada), co wynika po części z małego ekranu. Zgodnie z najnowszymi informacjami faktycznie ma ekran o przekątnej 7" i rozdzielczości 1024x600, z pojemnościowym ekranem dotykowy multitouch z obsługą gestów. Od strony sprzętowej całości dopełniają wbudowane złącza mikroUSB i mikroHDMI, Bluetooth 2.1+ oraz wifi A/B/G/N. W przyszłości Research In Motion planuje również oferowanie modeli z wbudowanym 3G i 4G.

PlayBook jest reklamowany przez BlackBerry jako "najszybszy tablet na rynku" - ma dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1 GHz oraz 1 GB RAMu (4 razy tyle co iPad), co w połączeniu z systemem operacyjnym ma zapewniać "prawdziwy multitasking" oraz możliwość dostępu do stron WWW bez ograniczeń (ciekawe, do czego może to być aluzja). System operacyjny QNX jest zgodny ze standardem POSIX, ma pełne wsparcie dla Flasha 10.1, Adobe Mobile AIR i HTML-5, a także OpenGL i Javy.

Tablet RIM ma również możliwość prowadzenia wideokonferencji, dzięki dwóm wbudowanym kamerom: 5-megapikselowej kamerze z tyłu i 3-megapikselowej kamerze skierowanej w stronę użytkownika. System pozwala na odtwarzanie wideo HD 1080p, oraz kierowanie strumienia wideo na mikro USB i mikro HDMI. Ma także możliwość synchronizowania via Bluetooth ze smartfonami BlackBerry z wersją oprogramowania v5 lub nowszą, oraz gotowe wsparcie dla korporacyjnej infrastruktury informatycznej. No ale to RIM, więc to nie jest specjalnie zaskakujące.

Jest tylko jeden szkopuł - spodziewana dostępność w handlu detalicznym w Stanach Zjednoczonych to początek 2011, a wejście na inne rynki międzynarodowe w drugim kwartale 2011. Informacji o cenie również brak. W tym roku na tablecie będą mogli położyć swoje ręce tylko developerzy oraz wybrani klienci korporacyjni. A szare żuczki muszą jeszcze poczekać.

[ Informacja prasowa RIM , via Engadget ]

Leszek Karlik

embed

BLACKBERRY PlayBook 64 GB

  • System operacyjny: BlackBerry OS
  • Komunikacja: Wi-Fi
  • Przekątna ekranu: 7 cali
  • Pamięć wewnętrzna: 64 GB

2 opinie

Parametry techniczne

Parametry fizyczne

Porównaj ceny tego produktu >

dane dostarcza:

embed
Więcej o: