Blokada BlackBerry w Indiach?

Według prezesa RIM, rządy powinny uzyskiwać klucze szyfrujące bezpośrednio od firm.

Smartfony BlackBerry produkowane przez RIM, zaprojektowano tak, że komunikacja pomiędzy komórką, a serwerem umieszczonym (zazwyczaj) w prywatnej firmie, jest zabezpieczona szyfrem praktycznie nie do złamania. Firma RIM nie posiada kluczy pozwalających na odszyfrowanie tego ruchu, w związku z czym spełnienie żądań (między innymi) indyjskiego rządu, wymagałoby zmiany architektury całego systemu.

Stąd zapewne przedstawiona przez Jima Balsillie, prezesa firmy produkującej BlackBerry propozycja. Według niego rządy powinny uzyskiwać klucze szyfrujące ruch bezpośrednio od firm korzystających z BlackBerry i utrzymywać ich kopie w centralnym rejestrze, co pozwoliłoby im na podsłuchiwanie komunikacji aparatów z serwerem. Balsillie dodał także, że RIM chętnie zmodyfikuje swoje oprogramowanie w taki sposób, aby zapewnić obsługę takiego rejestru. Nie jest jednak gotowe w żaden sposób osłabiać szyfrowania.

Muszę przyznać, że prezes RIM zaproponował bardzo eleganckie wyjście z sytuacji, przy okazji usuwając swoją firmę z linii konfliktu. W jego wersji, to władze muszą wziąć na siebie niewdzięczną rolę i żądać od firm kluczy do ich danych. Nie jestem jednak pewien czy Indie zadowolą się takim rozwiązaniem - z perspektywy służb wywiadowczych, dużo wygodniejsze byłoby posiadanie klucza pozwalającego na deszyfrowanie całego ruchu. To jest jednak niemożliwe z przyczyn technicznych. Rozwiązanie Balsilliego wydaje się zaś dużo sensowniejsze z perspektywy obywatela którego maile potencjalnie mogą być czytane. Czy przekona do niego indyjskich urzędników? Dowiemy się tego za dwa tygodnie. 11 października upływa data do której RIM miał zapewnić dostęp do komunikacji ze smartfonów BlackBerry. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia - firma straci kolejną grupę użytkowników.

[via The Register ]

Maciej Starzycki

embed

BlackBerry Torch 9800 czarny

  • Rodzaj telefonu: Dotykowy
  • Aparat cyfrowy: 5 Mpx
  • System operacyjny: BlackBerry 6
  • WiFi

3 opinie

Podstawowe informacje o BlackBerry Torch 9800 czarny

Parametry techniczne

Funkcje

Komunikacja

Parametry fizyczne

Porównaj ceny tego produktu >

dane dostarcza:

embed
Więcej o: