Przyznano antynoble

Magazyn Journal of Improbable Research ("Przegląd badań nieprawdopodobnych") ogłosił laureatów nagrody IgNoble w roku 2010.

Nagroda IgNobel początkowo została powołana w celu piętnowania oszukańczych bądź absurdalnych badań i działań naukowych, jednak coraz częściej przyznawana badaczom, którzy opublikowali kontrowersyjne wyniki badań. Nagroda przyznawana jest przez satyryczne pismo wydawane przez naukowców z uniwersytetu Harvard i jej motto to "Nauka z której ludzie się śmieją, ale później o niej myślą".

W poprzednich latach nagrodę dostali m. in. francuscy harcerze za usunięcie historycznych naskalnych rysunków w ramach kampanii usuwania graffiti, amerykański pastor za obliczenie, że astronomiczne czarne dziury mają znamiona piekła, i Japończyk który od 34 lat fotografuje i analizuje wszystkie posiłki jakie spożył.

W tym roku IgNoble w technicznych dziedzinach dostali:

* inzynieria : Karina Acevedo-Whitehouse i Agnes Rocha-Gosselin i Diane Gendron za opracowanie metody zbierania śluzu z wielorybich nosów za pomocą zdalnie sterowanych modeli helikopterów;

* planowanie transportu : Toshiyuki Nakagaki, Atsushi Tero, Seiji Takagi, Tetsu Saigusa, Kentaro Ito, Kenji Yumiki, Ryo Kobayashi of Japan, Dan Bebber i Mark Fricker za opracowanie metody wyznaczania tras sieci komunikacyjnych za pomocą pleśni.

  Wyznaczanie optymalnych tras komunikacyjnych to wcale nie jest prosty problem obliczeniowy, problemy tego typu są zaliczane do najtrudniejszych znanych współczesnej informatyce. Ale pleśń...

  * fizyka : Lianne Parkin, Sheila Williams, and Patricia Priest za sprawdzenie, że ludzie w zimie będą się mniej ślizgać, jeśli założą skarpetki na buty;

  * chemia : Eric Adams, Scott Socolofsky, Stephen Masutani i British Petroleum za sfalsyfikowanie tezy że woda i ropa nie mieszają się;

  * zarządzanie : Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda, i Cesare Garofalo za matematyczne udowodnienie, że organizacja może stać się wydajniejsza przez losowe awansowanie ludzi.

   Pozostałe IgNoble przyznano za pracę o seksie oralnym u nietoperzy owocowych, leczenie astmy za pomocą kolejki górskiej, udowodnienie że przeklinanie zmniejsza odczuwany ból i opracowanie nowych instrumentów finansowych. Tę ostatnią nagrodę dostały zarządy banków Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch, i Magnetar. W odróżnieniu od pozostałych wymienionych nagrodzonych, ci nie przysłali żadnego przedstawiciela na uroczystość wręczenia IgNobli.

   [via Improbable.com ; The Register ]

   Janusz A. Urbanowicz

   Więcej o: