Google potwierdza: idzie jesień

Mądrość ludowa mówi: "Jeśli czegoś nie ma w Google to znaczy, że nie istnieje". Trendy wyszukiwania za ostatni miesiąc pokazują niezbicie - nadeszła jesień.
Czy tego chcemy czy nie po okresie wakacyjnym nadchodzi jesień i nasz organizmy narażona są na większą ilość zachorowań i infekcji - mówi Artur Kurasiński współwłaściciel apteki internetowej Apteo.pl - ten trend jest na tyle zauważalny, że nie widząc nazwy miesiąca mogę zgadywać na jakie statystyki patrzę. Drugi taki podobny okres to wiosna.

Wyniki wyszukiwania w Google także odzwierciedlają ten trend. W ciągu ostatnich 30 dni znacznie zwiększyła się liczba zapytań związanych ze zdrowiem . Najczęściej szukamy informacji na temat grypy i jej objawów ; dopiero na dalszych miejscach znajduje się przeziębienie . To stałe tematy, którymi zaczynamy interesować się o tej porze roku.

Wiele osób nie wie, czym różni się przeziębienie od grypy. Mimo, że spora część infekcji nie ma z grypą nic wspólnego, w masowej świadomości grypa i przeziębienie to jedno. Interesujemy się też szczepieniami, objawami oraz domowymi sposobami zwalczania infekcji. Wiele wskazuje na to, że w tym roku więcej niż w poprzednim będzie zachorowań spowodowanych wirusem świńskiej grypy. To również temat, który będzie podsycać zainteresowanie grypą

mówi nam Agata Kinasiewicz, redaktorka serwisu zdrowie.gazeta.pl .

Ciekawe jest natomiast, że o 130% wzrosło wyszukiwanie związane z frazą "zapalenie płuc" . 200 proc. częściej szukamy informacji związanych z "zapaleniem oskrzeli"; równie często poszukujemy wiadomości związanych z lekiem na "przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych".

Trendy wyszukiwania w Google - zdrowieTrendy wyszukiwania w Google - zdrowie Fot. Google

Trendy Google potwierdza Artur Kurasiński

Czego szukają i co kupują w Internauci pod kątem leków i produktów farmaceutycznych? W okresie jesiennym są to produkty związane ze zmniejszaniem efektów choroby - suchości gardła, wysięków z nosa, gorączki czy bólu zatok. Wzrosty sprzedaży leków związanych z kaszlem, grypą czy katarem dochodzą nawet do 20-30%.

W dziedzinie "Zdrowie" niepodzielnie rządzi hasło "apteka" w różnych odmianach - szukamy apteki internetowej albo konkretnej placówki. Na drugim miejscu znalazły się "leki", a zwłaszcza leki homeopatyczne.

Interesujący jest tygodniowy wzorzec nasilania się i opadania zapytań związanych ze zdrowiem i chorobami . Wystarczy spojrzeć na wykres z ostatnich trzech miesięcy a zauważymy, że tracimy zainteresowanie tym tematem wraz z rozpoczęciem się weekendu. Sobota i niedziela to "martwy okres" (nawet o 20% poniżej normy), natomiast już z nastaniem poniedziałku poszukiwanie aptek, leków i masaży skacze na nowo (wzrost o 10% w porównaniu do średniej).

Google Trends - zdrowieGoogle Trends - zdrowie Fot. Google

Byle do wiosny więc. Wiosną jednak bynajmniej nie przestajemy odwiedzać aptek.

Na wiosnę chcemy szybko zrzucić pozostałości zimy - fałdy tłuszczu, blady odcień skóry więc wtedy najlepiej schodzą suplementy diet, spalacze tłuszczów, produkty z karnityną i beta karotenem

podsumowuje Kurasiński.

Więcej o: