Google TV ogłasza partnerów - Twitter, Pandora, New York Times i inni

Google ogłosił listę partnerów i dostawców treści, z którymi będzie współpracował w ramach projektu Google TV.

Google uruchomił właśnie odrębną stronę poświęconą "swojej telewizji". Zarówno z niej jak i z wpisu na blogu dowiadujemy się kilku nowych szczegółów dotyczących Google TV.

Na początek jednak przypomnijmy, na czym ma ona w ogóle polegać. Google TV to wspólny projekt Google'a, Sony, Logitecha i Intela . Google jest odpowiedzialny za usługi internetowe i ich opracowanie (przeglądarka, aplikacje, zapewnienie treści). Sony będzie producentem telewizorów integrujących w sobie opcje Google TV. Logitech stworzy specjalny "set-top box", czyli dekoder, który będzie można podłączyć do dowolnego modelu telewizora i przekształcić go w zestaw "telewizji internetowej". Intel jest oczywiście odpowiedzialny za CPU. To jednak wiedzieliśmy. Wiedzieliśmy także, że Google zachęca dewloperów do tworzenia aplikacji przeznaczonych na telewizory i dostosowywania stron internetowych do dużych ekranów.

Co znajdziemy w Google TV

Teraz poznajemy listę partnerów Google'a. Znajdziemy na niej między innymi VoD sklepu Amazon , wypożyczalnię filmów Netflix , YouTube Leanback, serwisy informacyjne takie jak New York Times czy USA Today , jak również usługi muzyczne (Vevo, Pandora). Serwisy społecznościowe reprezentuje na razie Twitter , a na początku przyszłego roku mamy spodziewać się możliwości korzystania ze wszystkich aplikacji z Android Market . Zestaw do Google TV ma pojawić się na rynku jeszcze w tym miesiącu.

Internet w telewizorze to kolejny, po 3D, silny trend tegorocznych targów IFAInternet w telewizorze to kolejny, po 3D, silny trend tegorocznych targów IFA Fot. J. Sosnowska, M. Koryszewski

Podczas targów IFA 2010 widziałam zestaw do Google TV w akcji. Rozemocjonowany przedstawiciel Sony na różne sposoby starał się przekonać wszystkich o wyższości tego produktu nad innymi. Jednak na pytanie "czym różni się Google TV od innych telewizorów z dostępem do Sieci" stwierdził jedynie, że Google TV jest "tym właściwym sposobem na korzystanie z Internetu, ponieważ nad wszystkim pieczę sprawuje Google". W najbardziej ogólnym sensie trudno podważyć to twierdzenie - Internet w telewizorze to jeden z ważniejszych trendów, praktycznie każdy producent posiada taki w swojej ofercie. Google TV wyróżniać się będzie między innymi tym, że jako pilota używać będzie można telefonu z Androidem. Pomysł jest całkiem niezły, ale pozostaje kilka wątpliwości natury praktycznej.

Sprzedaż i obsługa techniczna

Google miał już dość nieciekawe przejścia z telefonem opatrzonym własną marką, czyli Nexusem One . Technologicznie był to jeden z lepszych smartfonów początku roku, a mimo to po kilku miesiącach koncern zmuszony był wycofać się z tego projektu . Internetowy model sprzedaży i brak ścisłej współpracy z operatorami okazał się być nietrafioną decyzją - telefon sprzedawał się kiepsko , a do tego użytkownicy narzekali na brak możliwości skorzystania z obsługi technicznej i pozostawienie samym sobie w razie problemów. W przypadku Google TV może być inaczej, ponieważ za sprzęt odpowiadają zewnętrzni producenci. To jednak nie gwarantuje jeszcze satysfakcjonującego poziomu sprzedaży - za to odpowiada już umowa z siecią sklepów, odpowiednia ekspozycja produktu i inne czynniki. Nie można nie wspomnieć też o konkurencji w postaci innych "telewizorów z Internetem" oraz obecnym już na rynku telewizorze z Androidem .

Połączenie sił dużych firm może w tym wypadku dać dobre rezultaty, chociaż trzeba pamiętać, że polscy użytkownicy nie będą mogli w pełni korzystać z aplikacji na Google TV. A przynajmniej nie od początku.

Więcej o: