Facebook zaczął szanować naszą prywatność? Nie do końca

Wczoraj miała miejsce tajemnicza konferencja Facebooka, na której przedstawiono kilka nowości. Są to między innymi możliwość tworzenia grup oraz nowe sposoby zarządzania swoją prywatnością.

Grupy pozwalają nam "podzielić" naszych znajomych (na przykład) według dziedziny życia, do której przynależą; trochę na podobnej zasadzie jak działały grupy w czacie. Różnica polega na tym, że teraz jeśli przyporządkuje się kogoś do grupy, to wpisy między znajomymi nie będą się mieszać ze "zwykłą" aktywnością znajomych w naszym strumieniu wiadomości. Funkcja ta może okazać się bardzo przydatna - w końcu w większości należymy do kilku kręgów społecznych - praca, szkoła, rodzina, bliscy znajomi, dalsi znajomi itd. Rozdzielenie informacji pochodzących od różnych osób zapowiada się naprawdę ciekawie.

W nowych grupach można prowadzić zbiorowe czaty , a wpisy które w nich umieścimy widoczne będą wyłącznie dla jej członków. Ważną funkcją jest także możliwość zbiorowej pracy na przykład nad dokumentem lub organizacją wydarzenia - jako narzędzie grupowej kooperacji nad jakimś projektem grupy mogą się dobrze sprawdzać. Mogą także pomóc w "odśmiecaniu" głównego strumienia wiadomości, z czym Facebook miał poważny problem.

Minusy? Jest ich kilka - przede wszystkim przyłączenie do grupy dokonuje się automatycznie . Nie ma żadnego okienka w rodzaju

Użytkownik X dodał Cię do grupy Y - Akceptuj / Odrzuć

Jeśli ktoś dodaje Was do grupy, to nie macie wpływu na to, czy chcecie się tam znaleźć czy nie. Owszem, istnieje opcja "Opuść grupę". Ale podejmując taką decyzję już nie będzie powrotu - opuszczając grupę opuszcza się ją na zawsze. Poza tym, zawsze istnieje ryzyko, że któryś z naszych dowcipniejszych znajomych (a pewnie każdy z nas ma co najmniej jedną taką osobę na liście) stworzy grupę o "dyskusyjnej społecznie" nazwie. A, jak już wiemy, nie mamy najmniejszego wpływu na to, czy będziemy do niej dodani.

Co sądzicie o nowych grupach na Facebooku? Będziecie z nich korzystać?

Joanna Sosnowska

Więcej o: