Kosmiczna turystyka z Curacao

Firma Space Experience Curacao i XCOR Aerospace, podpisały wstępne porozumienie, którego następstwem ma być leasing pojazdów suborbitalnych Lynx.

Space Experience Curacao (SXC) zostało założone w 2008 roku z celem rozwinięcia kosmicznej turystyki z terenu karaibskiej wysepki Curacao. XCOR zaś, jest amerykańską firmą z siedzibą w Mojave, skupiającą się na tworzeniu tanich rozwiązań pozwalających na loty kosmiczne i suborbitalne. Jego głównym projektem jest w tej chwili samolot suborbitalny Lynx.

Planowana data rozpoczęcia wspólnego przedsięwzięcia, to styczeń 2014, SXC zajmie się marketingiem i stroną biznesową (w tym także kwestią portu kosmicznego), zaś XCOR będzie odpowiadał za stronę techniczną (Lynx, piloci, personel naziemny, konserwacja). Firmy będą oferować komercyjne suborbitalne loty turystyczne oraz naukowe.

Całe przedsięwzięcie brzmi ambitnie, ale póki co Lynx musi jeszcze dotrzeć w kosmos, amerykański rząd musi się zgodzić na eksport tej technologii poza USA, a port kosmiczny zapowiadany przez SXC jest na razie na prezentacjach. Ale muszę przyznać, że wygląda ładnie.

[via Space Travel ]

Maciej Starzycki

Więcej o: