Eko-cegły z wełny

Cegły wykonane z dodatkiem włókien wełny oraz naturalnego polimeru z wodorostów są nie tylko przyjaźniejsze dla środowiska, ale i mocniejsze.

Badanie przeprowadzone we współpracy pomiędzy Uniwersytetem Strathclyde w Glasgow w Szkocji a Uniwersytetem Sewilli w Hiszpanii miały na celu znalezienie przyjaźniejszych dla środowiska cegieł nadających się do zastosowania w nieprzyjaznym klimacie, takim jak panuje w Zjednoczonym Królestwie. Cytując autorów badania, Carmen Galan i Carlosa Riverę:

Celem było stworzenie cegieł wzmacnianych wełną i uzyskanie kompozytu, który będzie bardziej ekologiczny, nietoksyczny, stosujący dostępne powszechnie materiały lokalne i poprawiający wytrzymałość mechaniczną cegieł.

Po dodaniu włókien wełny z alginatem, czyli polimerem występującym w ścianach komórkowych wodorostów, nowo utworzone cegły były o 37% mocniejsze od cegieł ze stabilizowanej ziemi.

Naukowcy wpadli na pomysł wzmocnienia cegieł z różnych szkockich glin wełną, która również jest pozyskiwana w Szkocji, ponieważ lokalny przemysł tekstylny nie jest w stanie zużyć całej produkowanej wełny. Planowali oni stworzenie cegieł z niewypalanej gliny, co jest przyjaźniejsze dla środowiska (wypalanie cegieł zużywa energię) i stanowi ekologiczną i zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych materiałów takich jak cegły palone czy bloczki betonowe.

Teraz kwestia tylko, jak pomysł ten zostanie przyjęty przez szkockie firmy budowlane.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: